Takový panuje názor mezi obyvateli žijícími v blízkosti jedné restaurace na třídě ČSA v Kladně. Strážníci totiž při nedávné kontrole zjistili, že travnatá plocha za podnikem je od kol vozidel rozoraná jako pole.

„Bylo také zjištěno, že na zadní straně objektu je vybudován provizorní výtah pro přepravu tanků s pivem a osoba, se kterou strážníci o této věci jednali, nepředložila žádné povolení,“ sdělila mluvčí kladenské městské policie Jiřina Forejtová s tím, že případ bude předán k prošetření příslušným odborům.
„Když si na tomhle místě hrály děti, vyhazovali je z obavy, že rozbijí okno nebo něco podobného, ale že si sem zajíždějí těžké náklaďáky, nikomu nevadí. Jsem milovníkem přírody a co s tímhle místem provedli, je hrůza. Myslím si, že je to chyba ze strany města. Když jsem před několika lety žádal na magistrátu, zdali bych si nemohl pronajmout nebo odkoupit místo před domem pro účely parkování, bylo mi řečeno, že to není možné, protože se jedná o zeleň na veřejném prostranství. Také prý kvůli ochraně životního prostředí. Tím spíš by pak měli zvážit, kde povolí restauraci, aby bylo možné ji bez problémů zásobovat,“ uvedl muž žijící v sousedství podniku.

„Chtěli jsme jen nechat ostříhat křoví, které nám přerůstalo do oken a magistrát to zamítl kvůli ochraně životního prostředí. Jak je pak možné něco takového,“ podivuje se nad zničenou travnatou plochou další žena ze sousedství.

Majitel se v tomto případě nezříká viny, ale hájí se tím, že zařízení není možné zásobovat stejně jako vedlejší podnik, tedy z hlavní silnice, ale nákladní vozy musí zajíždět k budově právě zezadu. „O žádnou výjimku jsme město nežádali a je pravda, že současný stav trávníků je výsledkem nedůslednosti. Plochu uvedeme do pořádku a stavební odbor požádáme o vybudování chodníku. Jinak než ze zadní strany ale zásobovat nemůžeme, protože máme úplně jiný systém než sousední restaurace,“ řekl majitel Petr Macháček. „Nám dovážejí pivo v tankerech, i proto jsme museli vybudovat systém, kterým ho dopravíme nahoru do skladu. Není to výtah, ale jen manipulační plošina s kladkou, která navíc stojí na pozemku budovy. Slouží pouze pro přepravu zboží a jediné, k čemu by mohlo dojít, je moje hmotná škoda. Proto nechápu, proč by měl tento systém někomu vadit,“ dodal Macháček.

Zuzana Vlková