„Na jednu stranu roste letos zeleň rychleji než v předchozích letech, na druhou se ale na to nelze jen vymlouvat,“ zdůvodnil rozhodnutí primátor Kladna Dan Jiránek. Podle jeho slov se nejedná o první finanční postih v tomto směru, ale poprvé byl udělen plošně. „Neposekaná tráva kazí městu image,“ dodal.

Zároveň připomněl, že se firmy potýkají s určitými problémy, jakými je třeba růst cen pohonných hmot a dalších nákladů. „Potíže bývají i se stromovou zelení zakrývající dopravní značky, kdy odbor životního prostředí odmítá prořezávání větví v období vegetačního růstu. Jenže v době vegetačního klidu, kdy stromy nemají listí, značky vidět jsou. Je podle mě ale nutné dát přednost zdraví obyvatel. Je to příklad toho, že některé zákony není možné i při nejlepší vůli dodržovat,“ nastínil primátor.

„Je vidět, že sankce měly pozitivní dopad. Po jejich udělení se situace zlepšila a například v sídlištích je už posečeno dvakrát,“ poznamenal Jiránek.
Město je, co se udržby zeleně týče, rozděleno zhruba na třetiny. Každé dva roky je pak na dodavatele zmíněných služeb vypsáno výběrové řízení. Ročně do sečení trávy a údržby zeleně investuje několik milionů korun. Udělené sankce činí podle primátora řádově desítky tisíc korun.