Pro příznivce lidových slavností byla připravena dvoudenní akce, ve které nechyběla řízná dechovky s mažoretkami, bohatá nabídka různorodého hudebního programu V areálu Pod skálou, divadlo pro děti i dospělé, folklorní soubor Čtyřlístek, občerstvení, stánky i pouťové atrakce.

Národopisné muzeum připravilo pro zájemce mimo svých stálých expozic i výstavu s názvem "Rozkulačeno“ a v Cífkově statku své umění předvedla skupina historického šermu Thorax.

„Navštívili jsme pouť po delší přestávce, ale už to není ono. Jako by se vytrácely tradice. Při návštěvě jsme se také podívali do Cífkova statku. Muzeum je velmi dobře udržované,“ uvedli manželé Šimralovi z Prahy.

Pouť se přímo váže na zahájení činnosti skanzenu v roce 1975, a od té doby se pořádá. Národopis je součástí Vlastivědného muzea Slaný a je věnován lidové kultuře západní části středních Čech, zejména Slánska a Kladenska. Samotné expozice nabízejí návštěvníkům ukázky vývoje lidového stavitelství, bydlení, zemědělského hospodaření, seznamují i s dalšími stránkami vesnického života v průběhu několika minulých století.

Ke koloritu typicky středočeské vesnice, vyhlášené v roce 1995 vládním nařízením za památkovou rezervaci, patří Cífkův statek čp. 1 s bránou z 18. století a slunečními hodinami i náves s kostelíkem sv. Martina z roku 1754 ve zlidovělém barokním slohu, dřevěná zvonička, výklenková barokní kaplička spojená s kašnou, rybník s lekníny, exteriér a interiér statků ve stylu vesnického baroka. Zajímavý je také stylizovaný smíšený vesnický obchůdek převezený ze Stehelčevse, rodný dům kněze a spisovatele V. B. Třebízského i chaloupky drobných řemeslníků.

Pro zájemce, kteří by se chtěli přijet podívat do Třebíze, se připravuje na neděli 26. srpna v areálu muzea Staročeský jarmark s ukázkami tradičních řemesel.