U sousedů se už urodily první třešně i další ovoce, které ve středních Čechách letos často zjara pomrzlo. Nabídka ovoce a zeleniny je pestrá a vše za solidní ceny. Fronty stojí lidé například ještě i v těchto dnech na jahody z Polska.

Kilo je na Svoboďáku v prodeji za 85 korun. Jak potvrzuje manželská dvojice, která přijela ze Zbiroha, odvezla si v pondělí z Kladna jahod na kompoty a do knedlíků hned 10 kilo. Jahody nakupují i další lidé ve frontě zejména pro své potomky a vnoučata.

"Naše vnoučata mají rády jahody, tak jsem jim koupil hned dva košíky. Je to jednou za rok, tak si pochutnají," potvrdil například Stanislav Silný. A frontu na jahody si vystála ochotně i bezmála osmdesátiletá Miroslava Vorlíčková z Kladna. "Celý život jsem pracovala jako cukrářka. Nyní už peču sladké jen výjimečně, ale protože má syn o víkendu svátek, nesmí chybět domácí košíčky s jahodami, krémem a agarem. Udělám jich dle tradice zase nejméně třicet kusů," potvrdila důchodkyně.

Kdo nechce stát frontru, kupuje tuzemské jahody z Moravy na témže trhu u sousedního stánku o čtyři koruny dráž. Na dračku jdou dále i sazenice rajčat a různých druhů paprik od farmářky Libuše Šulcové z Rakovnicka, která se jejich pěstování a prodeji věnuje už padesát let.

V nabídce prodejců v Kladně nechybí dále ani pestrobarevné květiny - letničky i trvalky. Letošní rajčata určená k přímé konzumaci, kilogram masitých, dostanete v těchto dnech na trhu za 30 korun. Deset kilo okurek nakládaček za 490 korun.

Svazek jarní cibule je za 20 korun, svazek kopru za 30 korun, stejně jako svazek libečku a petržele. Cenově dostupný je i čerstvý květák, který zde pořídíte za 25 korun, hlávku letošního zelí pak 30 korun. Nechybí ale i dovozové papriky, lilky, pomeranče nebo broskve.