Vedení Lesní správy Lány, včetně jejího ředitele Miloše Baláka, jsou podle žalobce Jiřího Pražáka z Vrchního státního zastupitelství v Praze podezřelí z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dalších trestných činů. Policisté v současné chvíli provádějí domovní prohlídky hned na několika místech.

Jak zjistil Deník na místě, od středečního rána byla hájenka na okraji obce, kde bydlí ředitel, v obležení policistů.

Policie si podezřelé odvedla údajně proto, že všichni tři pracovníci by měli být zapleteni ve výběrovém řízení na sanaci břehů vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře. Jedná se o zakázku v celkové hodnotě kolem 300 milionů korun. Před nedávnem byla jedna etapa zpevnění a zalesnění svahů okolo nádrže dokončena a další má pokračovat až do příštího roku.

První část prací měla na starosti kladenská společnost Energie stavební a báňská. Smlouva na další etapu byla podepsána letos v květnu a vítězem tendru se opět stala stejná společnost. Participovat na zakázce bude ještě i další firma. Slavnostního ukončení a předání první etapy zpevněných břehů Klíčavy za více než 90 milionů korun se vloni počátkem prosince zúčastnil i Deník.

Vzhledem k tomu, že Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky a nachází se v chráněné krajinné oblasti křivoklátských lesů na rozloze bezmála 6000 hektarů, putují sem ročně nemalé finanční prostředky, jak na provoz Lánské obory, tak na údržbu cenných historických objektů. Jelikož je přehradní nádrž Klíčava v lesích přísně střeženým rezervoárem pitné vody pro celou oblast, je na její ochranu brán rovněž velký zřetel a je považována za jednu z priorit.

Na pochybnosti v hospodaření Lesní správy Lány upozornil už před časem Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého se příspěvková organizace pohybovala na hraně zákona o veřejných zakázkách. Některé veřejné zakázky měly být údajně záměrně rozděleny na menší, což se stalo prý například při revitalizaci břehů Klíčavy.