Akci pořádaly Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) Kladno a Československá obec legionářská Kladno. K milému překvapení hlavního pořadatele Petra Hroníka z ČSBS Kladno dorazily ráno na hřbitov v Libušíně zhruba tři desítky lidí.

„Taková účast byla nad mé očekávání. Počítal jsem s maximálně patnácti dobrovolníky. Bylo to úžasné," usmál se Petr Hroník.
Při úpravě hrobů legionářů se sešly všechny generace od dětí po seniory. „Bezvadné bylo, že dorazily také děti ze střediska Junák Stráž Lidic Buštěhrad," zmínil se hlavní organizátor.

S dětmi dorazil na brigádu vedoucí oddílu Zálesáků Jan Veselý. „Vyšlo nám počasí, takže to byla paráda. Bohužel většina oddílu je v těchto dnech se školou na horách. Naši účast připravil hlavní vedoucí oddílu Tomáš Skála, ale pro nemoc se brigády nemohl účastnit," vyjádřil se Jan Veselý. „Je to odkaz našich předků, památka a úcta musí být. Z historie se učíme," dodal vedoucí.

Mezi dobrovolníky, kteří v sobotu dopoledne přišli upravit do důstojné podoby hroby legionářů byla také Hana Wolfová.
„Přišli jsme, protože byla vyhlášena společná brigáda. Je dobře, že jsme prokázali lidem, kteří za nás bojovali v první světové válce, památku. Navíc jsme členové Československé obce legionářské, tak jsme se společně s manželem, kamarády a dalšími členy připojili," vysvětlila Hana Wolfová z Velkého Přítočna.

Na brigádě nechyběl ani bývalý kladenský primátor Dan Jiránek. O akci se dozvěděl přes sociální sít Facebook.
„Je tady skvělá parta a je to fajn. Člověk alespoň něco udělá pro své okolí. Zároveň je dobré, že se jedná o fyzickou činnost, doma mě asi takhle makat neuvidí," zasmál se Dan Jiránek.

Při závěrečném pietním aktu položili dobrovolníci na všechny hroby věneček a zapálili svíčku. Ozdoby se dočkal také pomník obětem druhé světové války, který se u legionářských hrobů nachází.

Všichni legionáři byli spjati s Libušínem. „Všichni zde bydleli, ale někteří se narodili někde jinde. Postupně nyní z vojenského ústředního archivu zjišťujeme nějaká jejich data a údaje. Postupně budeme v našem zpravodaji uveřejňovat jejich krátké medailonky," dodal Petr Hroník.

Zároveň pozval na další brigádu, která se uskuteční v dubnu v Kladně Krnčí. Zde se nachází pomník připomínající šest obětí popravených v červnu 1942 krátce po atentátu na Reinharda Heydricha. „V Krnčí byla vojenská střelnice, která za druhé světové války sloužila kladenskému gestapu. To zde vykonávalo exekuce," vyložil Petr Hroník.

Mezi šesti popravenými nebyli jen Kladeňáci, ale také lidé z Brozan nad Ohří. „Nejmladší obětí byl šestnáctiletý Zdeněk Černý, který byl drogistický učeň z Rakovníka," doplnil Hroník.

První brigáda se u pomníku v Krnčí uskutečnila už minulý rok. Nyní by dobrovolníci chtěli upravit okolí pomníku a vysadit u něj trvalky a jiné květiny. ⋌