První zkušební jízda čtyřkolky se zapřaženým stopařem na tvorbu běžkařské stopy proběhla v Kladně ve středu odpoledne na trase Sletiště – Doksy u Kladna. Pokud to klimatické podmínky umožní, připraví veřejnosti sportovních areály i další trasy.

Pro Kladeňáky je to bezvadná zpráva, protože takové sněhové podmínky ve městě už dlouho nebyly a je šance, že sníh vydrží nejméně do poloviny příštího týdne.

„Sportovní areály města Kladna disponují takzvaným stopařem. Poté, co se nám podařilo sehnat čtyřkolku, dohodli jsme se s obcí Doksy na spolupráci při první zkušební úpravě. Provizorní stopa vede od trampolínového parku u Sletiště právě na Doksy,“ říká ředitel SAMK František Bureš a dodává: „Víme, že stopa není po celé délce trasy úplně ideální. Je to zatím pilotní pokus, na který bychom v případě kladné odezvy a příznivých klimatických podmínek rádi navázali, abychom mohli lidem v době, kdy jsou naše sportoviště na základě protiepidemických opatření uzavřena, nabídnout alespoň nějaký servis.“

Protože sníh láká lidi do přírody také v okolí Slaného, majitelé sadů, manželé Šrámkovi z Vítova, se rozhodli pustit veřejnost na své pozemky a dopřát jim unikátní projížďku v ovocných sadech.

Vznikl tak zhruba 4,5 kilometrový okruh, který mohou nyní běžkaři využít. „Zařízení na úpravu běžkařské stopy jsem si vyrobil už před dvěma lety. Na internetu jsem si našel, jak to má vypadat a bratr mi konstrukci svařil. Takzvaného stopaře zapojíme za traktor a vyrobíme běžkařskou stopu. Námi vytvořená trasa je částečně vedena po cyklostezkce, která vede od Blahotic k Vítovu a následně je vedená po soukromých zahradách,“ dodal Petr Šrámek. S majitelem motorestu ve Vítově se domluvili, že běžkaři mohou využívat i tamní parkoviště. O víkendu bude pravděpodobně i možnost, dopřát si občerstvení z okénka motorestu.