O učiliště na Hlaváčkově náměstí se zajímají především žáci ze severní části okresu i z Kralup nad Vltavou nebo Loun, na den otevřených dveří v minulém týdnu ale dorazili i zájemci ze vzdálených míst republiky.

„Pocházím až ze Strakonic, po dobu studia bych bydlela v Kladně u příbuzných a do Slaného denně dojížděla," řekla Deníku při prohlídce školy jedna z letošních deváťaček.

Další návštěvnice učiliště, která přijela z Kladna s tatínkem a sestrou, se zajímala především o gastronomické obory. Stejně jako spousta dalších dívek, které podle bleskového průzkumu Deníku zvažují nejčastěji obory cukrář, kuchař-číšník nebo prodavač.

U chlapců vede dlouhodobě automechanik, následovaný obory instalatér nebo truhlář.

Robotické stavebnice a vyšívací stroj

Nabízené obory se škola snaží modernizovat, aby v nich současná mladá generace našla zalíbení. Z peněz určených na digitalizaci byly pořízeny například robotické stavebnice pro žáky, šicí a vyšívací stroj, řezací plotr nebo CNC frézka.

„Průběžně se snažíme obměňovat a doplňovat i stroje a zařízení na odborný výcvik, aby měli žáci možnost pracovat s přístroji, které se běžně ve firmách používají,“ vysvětlila Monika Kašparová, ředitelka středního odborného učiliště, která vede školu první rok, v učňovském školství ve Slaném ale působí už třicet let.

Vybavení bylo nově doplněno i na pracovišti odborného výcviku pro technické obory v Otrubech-Lidicích Menších, kde přibyly svěráky, brusky, sloupová vrtačka, ponorná pila, lamelovací fréza a další nářadí. Instalován byl také dataprojektor, který je důležitou součástí moderní výuky. 

Pozadu nezůstávají ani potravinářské obory. Pořízen byl do cvičné kuchyně nový sporák, indukční vařič nebo lednice, přibyly také sady nožů a dlátek pro carving - ozdobné vykrajování ovoce a zeleniny.

Škola na Hlaváčkově náměstí je aktivní i v rámci grantových řízení. Žáci absolvovali například baristický kurz, na jaře bude následovat kurz Základy rostlinné cukrařiny a business case.

Díky finanční podpoře města v rámci projektu 20 tisíc do škol byla na dvoře pod ořešákem vybudována venkovní učebna a zároveň vysazeny túje u plotu podél hlavní silnice.

Plánuje se i návrat školního hřiště

K dalším plánům učiliště patří vytvořit školní hřiště v místech, kde kdysi bývalo. „Rádi bychom ho využívali pro výuku tělesné výchovy, na sportovní utkání, soutěže a další akce. Chtěli bychom, aby prostor sloužil žákům i během přestávek. První kroky už jsme podnikli a zakoupili sportovní vybavení, například stoly na stolní tenis, sítě nebo míče a další,“ upřesnila ředitelka.

Protože škola není jen o učení a mnozí dospívající se potýkají s problémy, které přináší jejich věk, působí od prosince na slánském učilišti nově školní psycholožka. K dispozici je nejen žákům, ale i učitelům. Lucie Brejšová pomáhá s řešením různých psychických problémů, kterých u teneeagerů přibývá.

Střední odborné učiliště Slaný

- pro příští školní rok nabízí učiliště všechny obory: kuchař-číšník, prodavač, stravovací a ubytovací služby, cukrář, mechanik opravář motorových vozidel, strojní mechanik, instalatér, truhlář a strojírenské práce
- podávání přihlášek ke studiu je možné od 1. do 20. února 2024
- podat přihlášku lze třemi různými způsoby: elektronicky (s ověřenou elektronickou identitou), podáním výpisu vytištěného z online systému, podáním vyplněného tiskopisu s přílohami