VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda žen v českém školství stále trvá

Kladno-Drtivá realita: Na Kladensku je z celkového počtu učitelů základních škol pouze deset procent vyučujících mužů

19.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Deník/Ondřej Špalek

Josef Matějka z Lán byl padesát let učitelem. Absolvoval v roce 1944 tehdejší čtyřletý učitelský ústav a v roce 1948 začal vyučovat v pohraničí, kam byly všichni tehdejší absolventi umístěni. Vyučoval jedno a dvoutřídky, ve kterých bylo až pět vyučujících tříd dohromady. V roce 1959 začal učit v nově postavené Základní škole Ch. G. Masarykové v Lánech.

Sám nikdy neuvažoval o odchodu ze školství. Domnívá se, že menšinové zastoupení mužů v učitelských řadách je důsledkem nedostatečného finančního ohodnocení. „Můj první učitelský plat činil 2250 Kčs, z toho jsem za 1750 Kčs uhradil obědy a večeře. I dnes si myslím, že muži jsou zastoupeni ve školství v minimální míře, protože učitelské platy neodpovídají jejich vysokoškolskému vzdělání a pracovnímu vytížení. Odchází do jiných oborů, které jsou lépe zaplaceny,“ dodal Matějka.

Denní pracovní vypětí, psychická i fyzická zátěž, nápor na hlasivky, skoro denní práce po pracovní době, doučování, konzultace, opravování písemek, testů, oponování desítek prací na nespočet různorodých odborných témat, posuzování výkonů při závěrečných zkouškách, denní výchova a péče o děti. To je každodenní práce učitele.

Kladensko čítá celkem šedesát devět školských zařízení. Z toho je čtyřicet jedna škol základních a dvacet osm mateřských škol. Od roku 2005 jsou prováděny statistiky zahrnující počet pracujících mužů a žen v roli učitelů na těchto institucích. V roce 2005 bylo fyzicky zaměstnáno na základních školách v kladenském okrese celkem 786 učitelů, z toho 709 žen. Poslední statistické údaje jsou známy z minulého roku, kdy se celkové množství učitelů vůči roku 2005 snížilo o dva muže, podíl žen zůstal nezměněný.

Ačkoliv by se to nezdálo, i na vysokých školách je situace neméně kritická. Na jedné z nejprestižnějších vysokých škol – Vysoké škole ekonomické v Praze bere vysokoškolský učitel, který sám absolvoval nejméně jednu vysokou školu, po téměř třiceti letech praxe něco málo přes dvacet pět tisíc korun hrubé mzdy za měsíc. To je důvod, proč pro mnoho takových kantorů je nezbytné působit na více pracovištích kromě působiště mateřského.

Sami učitelé tvrdí, že jsou nuceni vyhledávat další pracovní poměry, jež jim umožňují, byť vyčerpávajícím způsobem, zajistit si alespoň příjmy nad průměrem České republiky.

Ve vysokém školství není tak propastný rozdíl v počtu vyučujících mužů a žen jako na základních školách, kde je možnost uplatnění učitelů na jiných školských pracovištích skoro mizivá. Nelze též na vysokých školách hovořit o finančním zvýhodňování mužů nad ženami. Je to určeno právě již zmiňovanou možností dalšího přivýdělku.

Jaroslav Vykouk z Kladna učil čtyřicet sedm let. Domnívá se, že hlavním důvodem minimálního počtu mužů ve školství je platové ohodnocení. „Více než polovina všech kantorů si vedle zaměstnání ještě přivydělává částečnými pracovními poměry či brigádami v jiných oborech,“ potvrdil bývalý učitel.

„V roce 1961 jsem odešel na čtyři roky ze školství, jelikož jsem v tehdejší době pobíral 1000 Kčs hrubého měsíčně. Po částečném zlepšení platových podmínek jsem se opět ke svému povolání vrátil,“ dodal.

Jaroslav Vykouk je již řadu let vedle povolání učitele kronikářem města Kladna, podílí se na tvorbě tisku a píše knihy. Poslední titul, který publikoval v minulém roce, popisuje všechny ulice města Kladna a nese název Kladenský uličník aneb průvodce jmény ulic v Kladně.

Dalším z důvodů drtivě nízkého počtu mužů v učitelské profesi je velmi vysoká psychická náročnost tohoto povolání. „Ženy obecně vzato dokáží více odolávat psychickému náporu. Absolutně se nedá srovnat dnešní mládež a dospívající děti dob minulých. Dnes už se nejedná pouze o zlobení za školními lavicemi, ale mluvíme tady mnohdy o trestné činnosti školáků,“ doplnil Vykouk. „I v případě, že by se platové podmínky pro učitele rapidně zlepšily, trvalo by mnoho dalších let, než by kritická situace s nedostatkem mužů ve školství obrátila k lepšímu,“ uzavřel bývalý učitel.

Autor: Jana Nováková

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas krajského fotbalového přeboru vyhrála Kutná Hora 2:1 nad Tuchlovicemi.

Příhoda byl spokojený. Až na tradiční hloupé chyby

Ilustrační foto.

Lidé ve volebních komisích dostali přidáno, ovšem jen někteří

Pád opilce do kolejiště a Labská princezna na suchu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 23. ledna 2018.

On-line rozhovor s raftařem Jaroslavem Pospíšilem

Středečním hostem sportovního on-line rozhovoru Kladenského deníku bude od 13 hodin Nejúspěšnější sportovec Slaného 2017, raftař Jaroslav Pospíšil. Člen Vodáckého klubu 109 Prostějov loni vybojoval v Gruzii se svoji posádkou TR Zubr v celkovém pořadí titul vicemistra Evropy a na světovém šampionátu v Japonsku bronz ve slalomu. Bývalý český reprezentant ve vodním slalomu je také spoludržitelem Českého poháru.

Dálnice začnou brázdit nové policejní superby

Mladá Boleslav – Když v úterý začala u Škoda Muzea výstražně blikat dvacítka superbů a k tomu se tam vyrojily desítky policistů, lidi si mysleli, že tu musejí chytat snad největší organizovaný teroristický gang v republice. Všechno je ale jinak.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme 14. ZŠ Kladno

Kladno - V pravidelné rubrice dnes představujeme školáky ze 14. ZŠ Kladno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>