Letošní rok je pro Střední školu služeb a řemesel ve Stochově pravděpodobně jedním z neúspěšnějších od založení zařízení. V době, kdy střední školy bojují o každého žáka, se stochovskému učilišti nejen daří úspěšně udržovat řemeslné obory, ale jejich studenti v odborných soutěžích dokonce získávají medailové pozice.

Ředitelka školy Irena Mejtská Kladenskému deníku sdělila, že jejich posledním úspěchem bylo získání druhého místa v regionální soutěži instalatérů na přelomu září a října v Českých Budějovicích. „Nominováni byli dva žáci ze třetího a čtvrtého ročníku. V konkurenci šesti družstev, a přitom, že tu byli i studenti čtyřletých oborů, považuji získání stříbrné medaile, za velký úspěch,“ uvedla Mejtská.

Budoucí instalatéři, Michal Kotík a Patrik Mattern, měli první den na soutěži za úkol vyrobit rozvody odpadního potrubí a teplé a studené vody. Druhý den pak pracovali na rozvodech ústředního vytápění.

V letošním školním roce Stochovští poprvé poměřili svoje dovednosti s žáky jiných učilišť na 13. ročníku mezinárodního finále soutěže stavebních oborů, která se uskutečnila koncem září v Praze u příležitosti veletrhu ForArch. V oboru zedník reprezentovali Stochov žáci třetího ročníku Martin Čermák a Roman Šíma. „V konkurenci jedenácti finalistů naši žáci vybojovali celkem třetí místo,“ upřesnila ředitelka školy.

Martin s Romanem dostali za úkol předvést tři činnosti. Postavit zeď s oknem z Ytongu, z klasických červených cihel a také kus plotu se sloupkem z KB bloků.

Úspěšný rok pro Stochováky začal již na konci ledna při 11. ročníku českého kola soutěže oboru klempíř pro stavební výrobu. Ta se konala u příležitosti veletrhu Střecha na pražském Výstavišti v Holešovicích.

„Naše učiliště tu reprezentovali dva vítězové školní soutěže Klempíř roku. Ta se konala celkem tři dny a na konci byla naše dvojice mezi pěti družstvy vyhodnocena jako nejlepší,“ řekla Mejtská.

V celkovém pořadí jednotlivců skončili Michal Pur a Ondřej Chmelař na prvním a třetím místě a oba tak postoupili do jarní mezinárodní soutěže mladých klempířů, která se konala v dubnu. Tam získali pomyslnou bramborovou medaili.

Michal s Ondřejem přitom museli prokázat svou zručnost i chytrost při oplechování komínu, výrobě celého vikýře a odskokového kolena.