Za zimu beze sněhu se letos pravděpodobně budou modlit všichni starostové měst a obcí včetně Kladna a Slaného. Úklid chodníků totiž letos poprvé není povinností majitelů domů, ale vlastníků. Zpravidla tedy obce.

Slaný

Náklady na zimní údržbu komunikací ve Slaném ještě před jejich zvýšením o úklid chodníků město vyčíslilo na 2,7 milionů korun. Ale vzhledem k tomu, že prostředky na nově požadovanou údržbu jednoduše nemá, vyřešilo to jeho vedení kuriózním a však jednoduchým způsobem. Některé komunikace se budou uklízet jen po jedné straně.

Starosta Ivo Rubík sdělil, že kvůli „chodníkovému“ zákonu Slánští připravují novou vyhlášku. „Bude vycházet z toho, kolik peněz budeme moci na údržbu uvolnit. Budou v ní stanoveny úseky, které se uklízet nebudou. Například tam, kde vede páteřní ulice, se bude uklízet jen po jedné straně. Kdybychom měli dostát tomu, co se od nás očekává, museli bychom mít pětinásobně víc peněz. Se současnými prostředky by údržba mohla být prováděna jen na úkor zrušení nějakého sportoviště nebo divadla,“ řekl .

Podle jeho slov bude město na údržbě pracovat se stejným množstvím lidí a možná si vypomůže i veřejnou službou. „Tato možnost náš problém ale stejně neřeší. Zákon zrušil letité vazby solidarity mezi občany a městem,“ tvrdí starosta.

Kladno

Náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek uvedl, že aby Kladno provádělo zimní údržbu precizně, jen na úklid chodníků by za sezonu muselo vydat částku 20 milionů korun. „Doposud jsme pro tyto účely měli vyčleněno 18 milionů korun, ale náklady se samozřejmě odvíjejí od toho, jak tuhá zima bude. S novelou nám celkové výdaje vzrostly asi na 38 milionů,“ řekl.

Když poslanci „chodníkový“ zákon schválili, představitelům obcí vzkázali, že deficit mohou vyrovnat například zvýšením daně z nemovitosti. Ani primátor Kladna, ani starosta Slaného ale s touto variantou nepočítali. Podle posledních informací se však zdá, že majitelům domů se zvýšení této daně nejspíš stejně nevyhne. „My ji zvyšovat ji nebudeme, ale pravděpodobně k tomu dojde kvůli navrhovanému úspornému balíčku současného ministra financí Eduarda Janoty. Daň z nemovitosti by podle něj od příštího roku měla být dvojnásobná,“ sdělil Bernášek.

Podle jeho slov přitom zvýšení pro Kladno činí zhruba stejnou částku, která je potřebná na úklid chodníků. Město by tedy problém s financováním vyřešilo, ale stále ještě zůstává otázka personálního zajištění. „Budeme vypisovat výběrové řízení na dodavatele služeb a také bychom ve spolupráci s místním úřadem práce chtěli zapojit nezaměstnané,“ uvedl náměstek primátora.

Úklid chodníků na vlastní náklady mnohé malé obce dělaly už před novelou zákona

Oproti velkým městům, kde „chodníkový“ zákon představitelům nadělal velké vrásky, se podle prvotního odhadu zdá, že malé obce Kladenska a Slánska s ním až takové starosti nemají. Někteří starostové se dokonce vyjádřili tak, že se o všechny chodníky, jež obec vlastní, starali již dříve.

Starosta Bělče Jiří Rohla uvedl, že zimní údržbu komunikací pro obec již několik let zajišťují nezaměstnaní evidovaní na kladenském úřadu práce. „Praktikujeme to už asi šest let. Každé ráno skupině zadáme úkol, co a kde je potřeba uklidit. Pracovníci začínají většinou s odhrabáváním sněhu na zastávkách, ale uklízejí i chodníky u domů. V případě kalamity pracují i odpoledne,“ popsal.

Také sdělil, že se obec snaží minimalizovat náklady na zimní údržbu recyklací. „Šetříme tak, že při jarním úklidu schováme štěrk, který se používá na posyp, na další sezonu,“ řekl starosta, jehož obec má 300 až 400 metrů chodníků.

Obavy z „chodníkového“ zákona nemá ani starosta Královic Luděk Šofr. „Na úřadu máme dva pracovníky, kteří zimní úklid, včetně odhrabávání chodníků, zajišťovali již dřív, takže to žádná změna není. Děláme to hlavně proto, že u nás žije hodně starších obyvatel,“ uvedl Šofr.

Oproti jiným bezstarostným představitelům obcí místostarostka Horního Bezděkova Eva Scheinerová sdělila, že v souvislosti s tímto zákonem připravuje jejich zastupitelstvo návrh financování a zajištění zimního úklidu.

„Počítáme s tím, že v obci zvýší daň z nemovitosti. Já osobně bych byla proto, aby se s obyvateli uzavřela smlouva s tím, že kdo si bude před svým domem uklízet i nadále, vrátíme mu peníze z rozdílu mezi původní a současnou hodnotou daně. Těm ostatním bychom za tyto prostředky úklid zajistili,“ popsala Scheinerová.