Paradoxně den poté, kdy se rtuť teploměru vyšplhala téměř o deset stupňů výše než o víkendu, přišla ze Záchranné služby Středočeského kraje velmi smutná zpráva. V Kladně byla kolem třetí hodiny odpoledne nalezena umrzlá žena.

Mluvčí záchranky Tereza Janečková Kladenskému deníku sdělila, že záchranáři byli přivoláni do Škroupovy ulice na Bressonu. „Zavolal nás muž, který třiapadesátiletou ženu našel ležet na zemi. Zasahující lékař konstatoval její smrt způsobenou pravděpodobně podchlazením. Přesnou příčinu úmrtí však určí až pitva,“ řekla Janečková s tím, že se nejspíš jednalo o bezdomovkyni.

K tragédii byla přivolána také Policie České republiky. Mluvčí kladenských policistů Michaela Nováková sdělila, že se jednalo o šestapadesátiletou ženu, která sice měla trvalé bydliště v okrese Tachov, ale v Kladně přebývala už roky. „Ženu našel její přítel s nímž dotyčná žila v bressonském lese v provizorním plátěném obydlí,“ upřesnila Nováková.

Vzhledem k tomu, že úmrtí bezdomovců na podchlazení nejsou v zimě nijak ojedinělá, kladenští strážníci čas od času zavítají na kontrolu do míst, kde se sdružují. Jedním z nich je například les Dlouhé boroviny v Kročehlavech. Tam se ukrývají u parovodů nebo si tu staví různé boudy či provizorní stany. Ani ty už jim však při patnáctistupňových mrazech často nebývají nic platné, a proto si hledají úkryty i v domech.

„Například v pátek jsme na oznámení vyjížděli do Huťské ulice do domu bývalého Svazu socialistické mládeže, kde se nacházela žena, která budovu odmítala opustit. Strážníci zjistili, že se jedná o třiatřicetiletou bezdomovkyni, a proto ji z objektu vykázali,“ řekla mluvčí Městské policie Kladno Olga Pípalová.

Druhý podobný případ řešili i včera po půl sedmé ráno. „Z interního oddělení nemocnice nám bylo oznámeno, že se zde nachází muž, který se neustále domáhá ošetření. Strážníci ale od zdravotníků zjistili, že pětašedesátiletý obyvatel Prahy už vyšetřen byl a není důvod k jeho hospitalizaci. Dotyčný poté hlídce sdělil, že je bezdomovec a do nemocnice se chodí ohřát. Proto mu strážníci předali kontakt na pobočku Českého červeného kříže,“ dodala Pípalová.

Kromě budov parovodů bývají občasným úkrytem bezdomovců bohužel i kontejnery na odpad. Obzvláště po události, ke které došlo koncem listopadu v Tachově, kde popeláři společně s odpadem do vozu vysypali i spícího bezdomovce, jehož následně rozmačkal lis, si na podobné případy dávají pozor i pracovníci Městského podniku služeb Kladno (MPS) a Technických služeb (TS) Slaný.

Těm se už podle zjištění Kladenského deníku obezřetnost také jednou vyplatila. Ředitel a jednatel TS sdělil, že obzvláště velkou pozornost zaměstnanci věnují kontejnerům na separovaný odpad, který bezdomovcům na noc poskytuje pravděpodobně dobrou izolaci. „Asi před čtrnácti dny naši pracovníci v jedné z nádob na tříděný papír na jednoho bezdomovce narazili,“ upřesnil Kučera.

Technický ředitel MPS Kladno Petr Schönfeld však řekl, že zaměstnanci jejich společnosti sice byli také důrazně upozorněni, aby při vysypávání kontejnerů dávali na podobnou možnost pozor, ale zkušenosti s ní zatím nemají.

Několik výjezdů, ne však ani kvůli mrznoucím bezdomovcům, ale možnému podchlazení osob, v posledních dnech absolvovali i strážníci ve Slaném. „Z hlášení hlídek víme, že místní lidé bez domova jsou v pořádku, ale teď v mrazech jsme spolu se záchranáři třikrát ze země sbírali lidi, kteří upadli na ulici,“ uvedl velitel Městské policie Slaný Pavel Štěpánek.

„Kamerovým systémem jsme například půl hodiny po pátek půlnoci zjistili, že v Husově ulici zůstal na zemi ležet muž. Protože měl na hlavě tržnou ránu, hlídka mu poskytla první pomoc a přivolala záchranáře. Jednalo se o šestatřicetiletého obyvatele Slaného, z něhož byl silně cítit alkohol,“ popsal Štěpánek.

Obdobný případ řešili již ve čtvrtek, ale s tím rozdílem, že muži, jenž upadl v Bezručově ulici, strážníci a záchranáři museli pomoci kvůli tomu, že jeho hmotnost mu to samotnému neumožňovala.