Jak potvrzuje Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce České republiky (ÚP ČR), jedním z důvodů může být i v největším středočeském městě vyplácení humanitárních dávek (HUD) ukrajinským uprchlíkům. Někteří míří do Kladna dokonce i z hlavního města.

„Větší fronty se tvoří především na začátku měsíce, a to z důvodu vyššího počtu příchozích občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou, kteří chtějí žádat o humanitární dávku. V tomto ohledu ÚP ČR dlouhodobě upozorňuje (mimo jiné prostřednictvím webu, sociálních sítí, speciální linky pro občany Ukrajiny), že cizinci pod dočasnou ochranou mají možnost vyřídit vše elektronickou cestou. Tuto informaci dostávají hned po příchodu do naší republiky. Řada z nich ale stále dává přednost osobnímu jednání,” vysvětluje Beránková a dodává: “Standardně pak na úřady práce v daných městech přicházejí klienti z řad českých občanů. Těch je však v porovnání s osobami s udělenou dočasnou ochranou méně a jsou odbavováni ve standardním režimu.“

Pokud jde o pracoviště v Kladně a Slaném, patří podle Kateřiny Beránkové dlouhodobě mezi nejvíce vytížená místa ve Středočeském kraji. Kontaktní pracoviště v Kladně vyplácí nejvíce nepojistných sociálních dávek v kraji a eviduje také nejvyšší počet žadatelů o humanitární dávku (HUD). Jen za červen vyplatilo kladenské pracoviště 4 868 dávek HUD (květen 8 121 HUD). "Pracovníci dělají i v kladenském regionu maximum opatření k minimalizaci front. Mimo jiné v Kladně a Slaném přijali následující kroky: optimální organizaci práce, výpomoc při náběru a zpracování HUD, směrování klientů na elektronickou komunikaci a zřízení mobilního klíče Czech Point, bankovní identitu a podobně, " doplnila mluvčí.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Dalším důvodem vyššího počtu příchozích klientů také na Kladensku je fakt, že začátkem nového čtvrtletí dokládají žadatelé příjmy a náklady pro účely některých dávek (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, zvýšený příspěvek na péči). "I v tomto ohledu ÚP ČR dlouhodobě apeluje na klienty, aby využívali jinou než osobní formu komunikace. Převážně elektronickou,“ zdůrazňuje mluvčí úřadu práce.

Pomoc na webu ÚP ČR

Pomoc občanům UA
Identita občana 
Od 1. července je také možné požádat online o příspěvek na bydlení.
O jednorázový příspěvek na dítě bude možné požádat jen online přes aplikaci, která bude zpřístupněna na webu MPSV v polovině srpna. Více zde