Mezi přítomnými se šířila zpráva o údajném napadení těhotné ženy. Jak řekl Kladenskému deníku její manžel, stála prý v řadě a když se na ni začali ostatní tlačit, požádala je, aby přestali, protože je těhotná. „V tu chvíli ji někdo stáhl za vlasy na zem a dal jí pěstí,“ uvedl muž.

Ovšem policejní mluvčí Michaela Nováková informace o tomto incidentu nemá. Stejně jako vedení úřadu. Vzhledem k nastalému dění hlídkovaly ve vestibulu státní i městská policie.

„Již v minulých dnech se konaly schůzky vedení policie a úřadu práce. Bylo nasazeno několik desítek policistů, kteří se na místě střídali. Přítomni byli i psovodi,“ informovala mluvčí Nováková.

Muži zákona museli řešit potyčku, kterou před úřadem vyvolal šestadvacetiletý silně opilý výtečník. Ten navíc odmítl uposlechnout policejní výzvy, a tak byl umístěn do cely. „Muži bylo naměřeno 2,74 promile alkoholu v dechu,“ dodala Michaela Nováková.

Než přišli lidé na řadu, čekali i několik hodin. „Přišla jsem v půl osmé a už zde byla fronta až ven,“ řekla žena postávající u vchodu. „Já tu čekám na manžela. Ten už dávno měl být u lékaře. Tam někde vyčkává, až na něj přijde řada. Mezi tím davem mu vidím jen kousek hlavy,“ vyjádřila se další.

Zmatek a chaos vznikly kvůli přechodu na nový program, kdy zaměstnanci úřadu práce nestihli všech 1300 žádostí zadat do elektronického systému.
Proto se příspěvek na živobytí v lednu vyplácí v hotovosti.

„Ani kdyby pracovnice úřadu práce zadávaly data i po nocích, nemohly by to stihnout. Přesto připravovaly výplatu příspěvku celý víkend a stejně budou postupovat i ten následující,“ dodala k novému systému ředitelka úřadu práce Lenka Staňková.

Od února bude možné si vyzvednout či nechat zaslat složenku nebo úřad zašle peníze na účet příjemce. Vzhledem k tomu, že nefunguje elektronický pořadník na vydávání lístků, budou dnes příchozím kvůli lepší organizaci rozdávány lístečky.

„Každý den je možné vyplatit příspěvek na živobytí maximálně třem stovkám lidí, více nelze zvládnout,“ konstatovala Staňková. Peníze bude úřad práce vyplácet až do úterý, čili se na všech 1300 příjemců dávek se dostane.

AUTOŘI: SANDRA BEJŠÁKOVÁ A DANIELA ŘEČÍNSKÁ