Náročný víkend zažili lékaři a sestry na úrazové ambulanci kladenské nemocnice. Sněhová a ledová nadílka vylákala ven ke sportovním radovánkám mnoho lidí a některé to bohužel stálo i zlomeniny končetin. Nemuselo ale dojít ani na sport. Lidé měli co dělat i na kluzkých chodnících a padali jako švestky. Ambulance prý ošetřila o pětinu pacientů více než jindy.

„Přijali jsme spoustu lidí se zlomenýma rukama nebo nohama. Jednalo se jak o děti, tak o dospělé, kteří si zranění přivodili převážně při sportu, ale také o starší pacienty, jimž sníh způsobuje značné obtíže při samotné chůzi,“ sdělil primář ortopedicko-úrazového oddělení kladenské nemocnice Jan Deniger.
Právě starší lidé přitom v zimě utrpí nejzávažnější poranění. „Jsou to převážně zlomeniny v krčku kyčle, které vyžadují chirurgický zákrok. Jedná se o zranění, jež může ohrozit jejich život,“ uvedl primář.

U dospělých a dětí to podle jeho slov byla poranění předloktí především z bruslení. “Ošetřoval jsem asi deset zlomenin zápěstí a všechny si způsobily ženy právě při bruslení,“ řekl lékař Miloš Svítek.

Skutečně účinná rada jak se v těchto klimatických podmínkách zranění vyhnout, ale neexistuje. „Doporučil bych snad jen zvýšenou pozornost, mít dobré neklouzavé boty. Co se starších lidí týče, pokud to není nutné raději příliš nevycházet ven,“ řekl Deniger. Kromě těchto úrazů, které se sněhem přímo souvisí, lékaři přijali také pacienty po dvou dopravních nehodách.

Podle primáře ošetří v úrazové ambulanci v běžný den do padesátky pacientů a o víkendech to bývá až sto. Mrazivé počasí sem tentokrát přivedlo asi 120 lidí. V ordinaci bylo také jedenadvacet dětí, z čehož deset mělo polámané kosti ze zimních radovánek.

O poznání lépe přitom vidí současnou situaci záchranáři. „Po celém kraji je situace klidná a není ani zvýšený počet dopravních nehod. Pouze včera dopoledne v půl jedenácté jsme v Kladně vyjížděli ke staršímu muži, který uklouzl na chodníku před jednou restaurací. Převezli jsme ho na úrazovou ambulanci kladenské nemocnice,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.