Je to v pořadí již třetí místo, které město nechalo vybudovat na svoje náklady, aby i ostatky těch, k nimž se nikdo z příbuzných nehlásí, mohly být uloženy do země s patřičnou úctou.

Nemalé procento posmrtných plastových a kovových schránek, které nikdo nechce, najdou totiž pracovníci hřbitova stejně jako městští strážníci v popelnicích, kontejnerech nebo pohozené za hřbitovní zdí.

Nová společná hrobka, jež přišla tento rok Kladeňáky na 220 tisíc korun, má kapacitu pro tři sta uren.

“V současné chvíli jich je v místě uloženo dvě stě padesát čtyři. Jsem rád, že dostaly svoje místo a bude jim věnována patřičná pieta,“ uvedl správce kladenských hřbitovů Petr Pokorný. V útrobách hrobu najdou poslední odpočinek nejen dávní zapomenutí příbuzní, ale často i schránky beze jména, stejně jako zesnulý dvouměsíční Ládíček, na nějž jeho rodiče záhy zapomněli.

„Nálezy schránek nejsou sice na denním pořádku, ale při pravidelné hlídkové činnosti jich za rok najdeme u popelnic a v lesících v kladenských čtvrtích vždy zhruba do deseti kusů,“ uvedla mluvčí kladenské městské policie Jiřina Forejtová .

„Společná hrobka je vyzděná, vybavená zinkovými regály a má žulový náhrobek. Pro ty, kteří najdou urnu u popelnice, na půdě starého domu, nebo přikoupi roky nepoužívaného hrobu, je určeno právě toto úložiště,“ objasnil náměstek kladenského primátora Antonín Kajgr. „Je dobře, když se město dokáže postarat o zneuctěné ostatky lídí. Na druhé straně je pro mě naprosto nepochopitelné, jak se někdo může ke svým předkům takhle špatně zachovat. Když ale sleduji, že spolu nedovedeme slušně komunikovat ani za života, tak se nakonec není čemu divit,“ uvedla návštěvnice hřbitova.

Uložení urny v kladenském kolumbáriu přitom stojí na deset roků pouhé dva tisíce korun. Přesto je to při dnešních cenách a příjmech pro některé jedince zřejmě příliš velká částka.