Přesto, že ještě v březnu primátor města Kladna Dan Jiránek tvrdil, že zavedení dalšího úsekového měření město plánuje zhruba na příští rok, jeho budoucnost je nyní velmi nejasná. Vše záleží na tom, jaká bude novela zákona o policii, kterou bezprostředně po jeho schválení chystá ministr vnitra. Poslanci mimo jiné totiž městské policii odebrali možnost měřit a pokutovat řidiče za překročení rychlosti.

„I s ohledem na neustálé legislativní změny se plány s úsekovým měřením ve městě nemění,“ uvedl mluvčí magistrátu Libor Kasík.

Ředitel městské policie Stanislav Procházka také situaci nevidí tak černě a věří, že se úsekové měření pro potřeby Kladna podaří zachovat v jejich kompetenci. „Vzhledem k tomu, že systém je plně automatizovaný, znamená pro městskou policii obrovskou úsporu času i lidských zdrojů. Zatím co hlídka při měření například zkontroluje tři sta vozidel, systém má stejný počet za mnohem kratší časový interval,“ sdělil ředitel.

V období od prvního dubna do konce června zaznamenal 735 přestupků a z toho 507 bylo postoupeno k následnému řešení ve správním řízení. „Přes sto z nich bylo po udělení blokové pokuty na místě zaplaceno, kolem šedesáti bylo řešeno stejně, ale s tím, že deset v současné době vymáhá standardním způsobem finanční odbor radnice,“ upřesnil mluvčí magistrátu s tím, že 66 přestupků je řešeno výzvou pro pachatele.

Zatím nejvyšší pokuta za překročení rychlosti naměřené tímto systémem byla šest tisíc korun a přestupci dostal zákáz řízení motorových vozidel. „Nejčastěji oznamované přestupky jsou za překročení rychlosti. Nepřipoutání ve voze či telefonování za jízdy tvoří pouze nepatrnou část z oznamovaných věcí,“ uvedl Libor Kasík.