Kromě policistů platnost známky kontrolují i celníci. Přímo na místě mohou v příkazním řízení udělit až pětitisícovou pokutu. Ve správním řízení hrozí, že sankce vystoupá až na 100 tisíc korun. Na pokutách vyberou policisté a celníci každoročně v rámci republiky miliony korun.

Cena dálničního kupónu na rok 2018 s platností do 31. ledna 2019 zůstala stejná jako minulý rok. Stojí 1,5 tisíce korun. Pro srovnání, před deseti lety jsme za roční známku pro auta do 3,5 tuny zaplatili o pětistovku méně.

Známku po zakoupení nutno označit tenkým lihovým fixem SPZ auta, pro které jste ho koupili. Poté ji vylepte do pravého dolního roku čelního skla, aby co nejméně překážela ve výhledu na silnici a zároveň byla dobře viditelná pro případnou kontrolu. Hlídka bude chtít vidět i kontrolní útržek.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) letos vytiskl téměř 7,1 milionů dálničních známek, z toho 2,6 milionu ročních kupónů. Přesto podle upozornění, zveřejněného na stránkách SFDI některým prodejcům chybí, jelikož valná část lidí nechala výměnu známky na poslední chvíli a tak poptávka po nich ke konci ledna kulminovala.

V souvislosti s náporem řidičů požadujících u čerpacích stanic dálniční kupóny narychlo, udělal Kladenský deník malý průzkum. Čerpadla vesměs kupóny mají, ale někde se stane, že je výpadek.

Od počátku týdne jsme chybějící roční známky zaznamenali dvakrát na Benzině ve Slaném, kde sdělili, že nedostatek vždy za pár hodin vykryjí. Kupony došly ve čtvrtek i na čerpadle Eurobit ve Slaném Na Čubě, kde prý budou v pátek. Benzina Velvary u silnice I/16 měla včera hodinu po poledni k dispozici pět kusů. Nové prý neprodleně přivezou. Benzina ve Smečně měnila nájemce a známky chyběly 31. ledna. Od včera jsou k dispozici. Stanice Shell u Slaného na I/7 hlásí všechny kupony – desetidenní, měsíční i roční. Výpadek byl minulý týden. Některá čerpadla jako například ESA v Kladně – Kročechlavech berou kupony jen roční a včera jich měli dostatek. Dobře zásobena je i stanice Shell ve Vítězné ulici v Kladně, tam měli včera všechny druhy a stejně tak MOL v Americké ulici, kde měli též všechny typy kuponů. Pasoil ve Stochově má rovněž všechny druhy. Jak doplnila ve středu odpoledne policejní mluvčí Michaela Richterová, policisté na Kladensku letos zatím žádné případy s falešnými kupóny hlášeny nemají.

Ceny dálničních známek: Pro letošní rok 2018 je k dispozici trojice typů barevně odlišných dálničních známek. Desetidenní dálniční známka vyjde řidiče na 310 korun, za měsíční zaplatí 440 korun, cena za roční se pak vyšplhá na 1500 korun. Tyto známky si mohou řidiči koupit na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích.