Třiatřicetiletá Kristýna Kacálková pochází z Opavy. Už ale přibližně pět let bydlí ve Vrbičanech na Slánsku. Na začátku letošního roku založila spolu s manželem občanské sdružení Srdcem pro kočky, které je určeno především na pomoc kočkám handicapovaným.

,,Zvířata mám ráda již od dětství. V Opavě jsme měli sice především psy, ale časem jsem si vytvořila ještě bližší vztah ke kočkám,“ vzpomíná Kacálková.

Vystudovala Vysokou školu báňskou v Ostravě, ale protože ve Slezsku nenašla vyhovující uplatnění, odešla za prací do Prahy. V hlavním městě se seznámila se svým manželem a po svatbě společně zakoupili rodinný domek ve Vrbičanech.

Díky vlastnímu baráku se také mohla začít naplno věnovat svému největšímu koníčku - kočkám. Zpočátku spolupracovala s jiným občanským sdružením, které se též opuštěným a handicapovaným kočkám věnuje, ale protože tato spolupráce nebyla vždy plně vyhovující, rozhodla se založit sdružení vlastní.

,,K osamostatnění nás přiměl především fakt, že koček jsme měli čím dál více, a proto jsme se od začátku letošního roku zcela osamostatnili,“ udává hlavní důvod.

,,Ve Vrbičanech máme v současné době stabilně kolem padesáti koček, převážně handicapovaných, které nejsou umístěny v klecích, ale mají domácí podmínky. Jsou jen rozděleny po karanténách, protože některá zvířata již byla očkována a kastrována, zatímco jiná na tento zákrok teprve čekají,“ popsala Kristýna Kacálková provoz útulku.

S kočkami jezdí pravidelně do Kladna k veterinářce Prokešové a občas navštíví i jejího kolegu Dudka ve Středoklukách. Po zdravotní stránce je tak o zvířata dokonale postaráno.

,,Naší největší snahou je samozřejmě opuštěné kočky udat do dobrých rukou. I když se to poměrně daří, zvířat nám neubývá, protože získáváme především odchytem stále nová. Některé kočky jsou bohužel ve velmi zbědovaném stavu a my zatím bereme úplně každé zvíře,“ vysvětlila zakladatelka občanského sdružení.

Zvířata mohou do vrbičanského útulku umístit i lidé, kteří se o ně z různých důvodů již nemohou starat. Občas se vyskytnou i vzácná plemena, ale opuštěné a handicapované kočky mají co do počtu jasně navrch. S zvířaty i případnou materiální pomocí nemusí lidé jezdit až do Vrbičan, ale jedno sběrné místo je přímo v Kladně, a to naproti hlavní poště v ulici Dr. Vrbenského . Podrobnější informace lze najít na webových stránkách www.kocky-utulek.cz.

,,Jsme ryze neziskovou organizací, nedostáváme vůbec žádné dotace, a jsme odkázáni na dobrovolné dary a přispění občanů,“ řekla Kacálková, která je velmi vděčna za jakýkoliv příspěvek pro svůj útulek, ať už finanční nebo materiální, v podobě krmiva, steliva a podobně. Vítáni jsou ve Vrbičanech lidé, kteří se rozhodli některou z kočiček adoptovat. Zájemci musí být starší osmnácti let, což prokáží platným občanským průkazem. Je nutné zdůraznit, že všechna zvířata určená k adopci jsou řádně odčervena, vakcinovana a dospělá pak navíc i kastrována.

Zvířátko lze adoptovat i virtuálně, to znamená, že zůstane v útulku a potenciální majitel pouze přispívá na jeho pobyt a krmení. Lidé, kterým není osud opuštěných a handicapovaných koček lhostejný, mohou též dobrovolně přispívat na účet útulku. Každá, třeba sebemenší pomoc je velmi vítána. Autor: Luboš Hora