V poslední době těchto případů přibývá, což potvrzuje i majitelka psího útulku v Buštěhradě Eugenie Sychrovská.

„Určitě počet opuštěných psů v našem ústavu oproti loňskému roku výrazně stoupl. Řekla bych dokonce, že se to pohybuje až na hranici patnácti procent,“ neskrývá čísla dlouholetá majitelka.

Sychrovská, která mimochodem pomáhá opuštěným zvířatům v sedmdesáti obcích v okrese Kladno, zná možné příčiny.

„Asi tím největším problémem je stěhování lidí. V současné době je hodně nájemníků a ti pak nechtějí mít psa v bytě, proto ho dávají k nám. Nájmy ukončují předčasně a se svým miláčkem už nepočítají.“

V horších případech se dokonce lidé ani nesnaží do útulku zajít a psa prostě a jednoduše vypustí na ulici: „Nicméně v tomto ohledu si udržujeme standard, osamělých psů se každoročně najde zhruba tak stejně.“

Sychrovská již udělala opatření, aby bylo stále dostatek místa. Proto v loňském roce útulek výrazně rozšířila: „Už to bylo potřeba. Náklady na zvýšení kapacity se pohybují okolo 2,5 milionu korun, z toho 800 tisíci přispěl Magistrát města Kladna,“ váží si pomoci města.

V současné době je součástí zařízení také maličký hotel pro psy, v současné době však příliš návštěvníků nemá.

„Zatím se u nás nacházejí pouze dva hosté. Pokud bude místo, můžeme zde na čas ubytovat i další,“ vysvětlila bývalá porodní asistentka. Sychrovská si též pochvaluje, že lidé adoptují všechny dostupné rasy.

„Kupodivu si lidé do péče berou vedle krásných kousků i šeredky. Největší zájem je pochopitelně o černě zbarvené, nicméně každý má vlastní vkus. A to je dobře.“ pochvaluje si.

Na závěr zve čtenáře na návštěvu. „Kdokoli uvažuje o pořízení psa, tak ať se u nás staví.“

Viktor Sandev