Cedule informující o neprůjezdnosti Velvarské ulice 
v Kladně-Švermově už místním obyvatelům téměř zevšedněla. Komunikace byla uzavřena od července roku 2012. Dnes od 11 hodin bude slavnostně otevřena. S problémy její neprůjezdnosti se lidé museli potýkat bez dvou dnů dva roky.

Uleví se nejen zdejším, kteří pohodlněji dostanou do svých domovů, ale také Naučnému centru ekologické výchovy Čabárna Kladno, kam se kvůli uzávěrce zájemci jinak než autem nedostali. Změnu pocítí také Pchery, přes které lidé jezdili do Brandýsku. Vítanou změnou bude také plné obnovení autobusové dopravy.

Rekonstrukce Velvarské ulice stála 16,3 milionu korun z Regionální operačního programu (ROP) Střední Čechy 
a původně měla být hotová 
v prosinci roku 2012. Místo toho byla opravena jen polovina komunikace. Zbytek rozdělané práce zůstal na dlouhé měsíce zastaven, až povrch silnice začal zarůstat plevelem a pomalu se měnil v park. Navíc v ulicích, kudy vozidla uzavírku objížděla, začaly jejich přetěžováním vznikat škody.

„Prodloužení doby výstavby bylo zapříčiněno administrací smluvních dodatků ke změnám, které nastaly při rekonstrukci, včetně administrací souvisejících s dodržením zákonných lhůt v rámci vyhlašování veřejných soutěží na dodatečné stavební práce dle zákona," vyjádřil se mluvčí Středočeského kraje Michal Schuster.

Stavbu pronásledovaly komplikace od začátku. Minulý rok v červnu byly práce zastaveny úplně.

V sobotu se po dvou letech do Velvarské ulice vrátila také pravidelná autobusová doprava. Linka číslo 2 městské hromadné dopravy Kladno se vrátila na svou původní trasu a zajela až na konečnou stanici Hnidousy, která se nachází ve Velvarské ulici. Z Kladna do Kralup nad Vltavou vyjela také linka SID A50.

„Ta využívá zastávky Kladno – Hnidousy, Kladno – Velvarská nebo-li u hřbitova, Čvrčovice – Čabárna a Brandýsek – Olšany. Současně byl zastaven provoz náhradní dopravy linkou A48," řekl ředitel ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa.

Uzavřená silnice dělala starosti také řediteli Naučného ekologického centra Čabárna Kladno a Záchranné stanice pro zraněné živočichy Aves Petru Starému. Návštěvníci se k nim totiž nedostali jinak než vlastními auty či na kole.

„Na jednu stranu jsme rádi, že u nás zase bude stavět autobus, ale nejsme rádi, že tu auto doslova létají jako na závodní dráze. Je jen otázkou času, kdy se tu stane nějaké neštěstí," vyložil Petr Starý s tím, že na silnici chybí například snížená rychlost. „Těšíme se, že k nám bude chodit více zájemců. Také školy a školky budou zase moci využívat spojů," uzavřel ředitel.

Snad nejvíce trápila uzavírka obyvatele Brandýsku, které neprůjezdnost silnice od Kladna téměř odřízla. „Hodně se nám uleví. Lidé byli zvyklí do Švermova jezdit nakupovat. Velvarská ulice je taková naše pupeční šňůra, kterou je obec propojená s Kladnem. Myslím si, že úbytek zákazníků pocítily i obchody ve Švermově, jelikož obyvatelé začali jezdit nakupovat do jiných částí Kladna. Také jsme rádi, že se vrátí zpět autobusová doprava. Všichni to uvítali," vyjádřil se starosta Brandýsku Luděk Raichard.

Otevření oslavili také ve Pcherách, přes něž auta objížděla uzavřenou ulici do Brandýsku. „Máme velikou radost. Jezdilo přes nás skutečně mnoho aut a silnice už máme ve špatném stavu. Jsme rádi, že už to dodělali. Veškerá doprava byla přes Pchery-Theodor, přes Kladno-Dubí nejezdil téměř nikdo. Zase tu bude větší klid," řekl pcherský starosta František Dufek.