Hamleta od Shakespeara kladenské divadlo v programu nové sezony nemá. I když lebku pro klíčovou scénu by zcela jistě měli. A nejen lebku. V opravované budově nalezli nejprve dělníci a po nich architekti několik hrobů z devatenáctého století.

Začínající 99. sezona bude nejen pro herecký soubor kladenského divadla, ale také diváky velmi důležitá, jelikož na jaře by se divadlo mělo přesunout do zrekonstruované historické budovy. Zahájení oprav za 91 milionů korun trvalo přes dva roky. Předpokládané stěhování celého souboru do nové budovy je plánováno na duben. Stavební práce by měly trvat do 6. prosince. Poté bude na řadě dodělání interiéru.

„Vyžádali jsme si od stavebního dozoru zprávu. Některé práce jsou hotové, jiné zpožděné. Nicméně podle stavební firmy bude konečný termín dodržen," uvedl kladenský primátor Dan Jiránek.

Ředitelka divadla Blanka Bendlová už tolik optimistická není. „Podle mě to nemohou stihnout. Sice nejsem stavař, ale objekt kavárny začali budovat teprve nedávno a nikdo navíc nemůže zaručit, že třeba v listopadu nebude už sněžit. I když je pravda, že za poslední dny se pohyb na stavbě výrazně zvýšil," uvedla Blanka Bendlová.

Možné zdržení, ovšem podle primátora nikoliv zásadní, by mohl způsobit archeologický nález zatím třinácti hrobů v prostorách hlediště. Odborníky kosterní pozůstatky nijak nezaskočily, jelikož v těchto místech se kdysi nacházel hřbitov.

„K prvním nálezům nás zavolali už na jaře, kdy pod podlahou objevili lebku. Zjistili jsme, že pochází z jednoho hrobu, který narušila kanalizace. Při dalším zkoumání jsme našli dvě dětské rakvičky. Hroby v hledišti nás trochu překvapily, jelikož se nacházejí výše," vyjádřila se Kladenskému deníku archeoložka Michaela Selmi Wallisová z České společnosti archeologické.

Archeologové očekávají další nálezy, až se začne kopat vzduchotechnika na zahradě divadla. „Vykopané kosti pocházejí z předminulého století. Necháme je Národnímu muzeu," dodala.

Kosti se při rekonstrukci divadla nenašli poprvé. V roce 2000 při opravách orchestřiště vykopali dělníci lebku a další kosterní pozůstatky. „Tehdy si mysleli, že je tam zakopaná mrtvola a zavolali policii," zavzpomínala ředitelka divadla.

Do opravené budovy se už těší celý soubor. „Se stěhováním jsme museli počítat už při tvorbě dramaturgického plánu na tuto sezonu. Jeviště ve zrekonstruovaném divadle bude podstatně větší než v Lampionu. Jinak jsme už prakticky připraveni a sbaleni. Stačí na nás jen písknout," vysvětila Kladenskému deníku Bendlová.

Rekonstrukce zahrnuje celkovou modernizaci budovy, rozšíření o kavárnu s multifunkčním sálem a alternativní scénu. Budova bude vybavena moderními technologiemi, novými rozvody inženýrských sítí a hlavně moderní divadelní technikou. Zásadní proměnou projdou jeviště i hlediště.