Tak jako se pachatel vrací na místo činu, vrací se do Slaného po letech i režisér Jiří Chlumský, aby zde s filmovým štábem vytvořili zábavnou českou komedii Dvojníci, která půjde do kin v únoru příštího roku.


Jak už Kladenský deník informoval, s filmaři se ve městě v posledních týdnech doslova roztrhl pytel.

Produkce filmu Dvojníci zůstala, oproti jiným, zrakům veřejnosti téměř utajena, jelikož se všechny filmařské vozy, které jindy budí pozornost, přesunuly do zadního traktu Gymnázia Václava Beneše Třebízského, kde se v uplynulých dnech natáčelo.

Protože byl i tentokrát při natáčení cvrkot a fofr a lidé ze štábu přebíhali po škole s různými rekvizitami z místa na místo, režiséra Chlumského jsem odchytila alespoň na schodišti, kde mi v pauze ochotně odpověděl na pár otázek.

Co Vás přivedlo po letech do Slaného, kde jste natáčel před časem druhou řadu televizního seriálu Místo v životě?

Co se týká Slaného, hledal jsem delší dobu odpovídající gymnázium. Prošli jsme asi pětadvacet škol, které byly zvenku výborné, ale uvnitř pro účely natáčení nevyhovující.

Pokaždé jsem si při hledání vzpomněl na gympl ve Slaném, kde jsme už před lety točili seriál Místo v životě. Je tady totiž krásné schodiště, navíc prosklené, což je velký benefit té stavby.

Uvědomil jsem si, že gymnazijní chodby, aula a vše ostatní je to, co hledám. Takže jsem ostatní nabídky odmítl a přesvědčil produkci, že Slaný je ideální místo. A funguje úplně skvěle.

Pachatel se zkrátka vrací na místo činu.Ve Slaném byla pro nás pokaždé pohoda točit. Lidi jsou tu skvělí a jsou rádi, že tu natáčíme. Ne jako v Praze, kde je to mnohdy obtěžuje. Pak je to i pro nás zábava a člověk se sem skutečně rád vrací. Je to moc příjemné.

Bude se točit i v jiných městech?

Kromě Slaného točíme ještě v Litoměřicích a Praze.

Hlavní roli ztvární ve snímku Ondřej Sokol. Jaká je jeho úloha dvojníka?

Ondra je báječný herec, navíc režisér, takže je s ním jednoduchá domluva a pracuje se nám skvěle. Ondra hraje dvojroli. Máme sice jeho dvojníka, ale je to člověk, kterého využíváme například ve chvíli, když točíme přes rameno a v okamžiku, kdy si povídá například sám se sebou nebo na záběry z dálky.

Zápletka je o tom, že někdo potká sám sebe. Dílem osudu se charaktery prohodí. Hlavní hrdina je solidní středoškolský učitel a jeho dvojník naopak padouch. Profesor se dostane nedopatřením do víru gangsterů a gangster se stane profesorem.

Tím, že je ve filmu zápletka 
a musíte vytvořit legraci, je natáčení o to složitější nebo se naopak i vy bavíte?

Je to legrace, užíváme si to, když točíme. Je to báječná věc. Nezatěžujeme se psychologií ani sociálními otázkami, neřešíme konec světa. Je to opravdu sranda. Když pracujete s lidmi, se kterými chcete dělat, práce vás baví. Nejsme zatíženi žádnými chmurami a depresemi. To už ve svém věku nemám zapotřebí. Navíc

točíme zvláštní metodou jako komiks. Děláme si z toho legraci. Proto jsou tam i vyhraněné charaktery nebo typy herců, které kdybyste nakreslila jako karikaturu, byli by nezaměnitelní.

Ve snímku se objeví po nedávném účinkování ve Vybíjené 
i modelka Simona Krainová, proč jste vybral právě ji?

Simona je multitalent. Je slavná a přitom, jak je slavná a co vše dokázala ve svém věku, tak ji to nepoznamenalo přebujelou pýchou a pocitem nadřazenosti.

Naopak je skromná a zdá se mi, že začíná hrát a dobře hrát. Viděl jsem ji u kolegy Petra Nikolajeva ve filmu Vybíjená a fakt se mi líbila. Na to, že je modelka, hraje báječně. Navíc pro showbyznys je to vděčná osobnost.

Simona je přes sebe schopná film skvěle zpropagovat. Lidé ji mají rádi a zajímají se o její život. Vážně jsem velice mile překvapený, jak umí hrát.

Kdy jste začali s natáčením
a kdy bude hotovo?

Začali jsme v půlce června a točit budeme do konce července. V únoru by Dvojníci měli být v kinech. Co se týká slánské premiéry, rádi bychom ji uspořádali, tak doufám, že se v kině ve Slaném dohodneme. V Litoměřicích premiéra určitě bude.


Kdo je Jiří Chlumský

Jiří Chlumský (57) vystudoval filmovou režii na Pražské Filmové Akademii. Po studiu pracoval jako asistent režie ve společnosti Krátký Film Praha a externě dělal i pro Českou televizi. Pro BBC a Channel 4 natočil několik dokumentů. Jeho filmovým kino debutem byla komedie Stůj, nebo se netrefím (1998), která byla postavena rovněž na nedorozumění a záměně osob. Na svém kontě má ještě i dalších osm filmů a tři televizní seriály.

Dvojníci 

Kromě Ondřeje sokola a Simony Krainové se v novém filmu režiséra Jiřího Chlumského objeví Miroslav Etzler, Milan Šteindler, Petr Čtvrtníček, Miroslav Táborský, Petr Nárožný, Jakub Kohák, Zuzana Slavíková nebo Jitka Schneiderová.

Film vzniká v interiérech i exteriérech města Litoměřice, kde dostanou šanci zahrát si komparzní role i místní obyvatelé. Další část snímku vzniká ve Slaném, kde si rovněž zahrají místní a dále v Praze. Producentem je Miloslav Šmídmajer a do českých i slovenských kin by měli Dvojníci dorazit v únoru 2016.