Kladensko

V Jarpicích u Slaného, které mají 280 obyvatel, se o víkendu sešli místní už potřetí u volebních uren. V malé vesnici se totiž nedokázali od posledních řádných voleb v roce 2014 zastupitelé domluvit.

Tehdy šla do politického souboje dvě uskupení nezávislých kandidátů. Z těch vzešel nový starosta Petr Balog. Po názorových neshodách se ale zastupitelstvo rozpadlo a byly vypsány mimořádné volby. Ty se uskutečnily vloni v létě s jedinou kandidátní listinou nezávislých.

Jelikož ani napodruhé Jarpičtí nenašli společnou řeč, přišli nyní k volebním urnám potřetí a vybírali ze dvou nezávislých kandidátek. Podobně jako obyvatelé Županovic na Příbramsku.

V Jarpicích více hlasů získalo sdružení SNK pro Jarpice, pro které hlasovalo 60,8 procenta voličů. Druhé skončilo sdružení Nezávislí kandidáti. V zastupitelstvu získalo SNK pro Jarpice čtyři mandáty, Nezávislí kandidáti tři mandáty. Nejvíce hlasů získala Jana Kučerová ze sdružení SNK pro Jarpice.

Příbramsko

V Županovicích, kde žije 80 obyvatel, byla volební účast 74,24 procenta, v Jarpicích 47,53 procenta.

V Županovicích na Příbramsku vybírali obyvatelé z osmi nezávislých kandidátů. Pětičlennému zastupitelstvu chyběl jeden zastupitel, zastupitelstvo tak nesplňovalo zákonné podmínky pro vykonávání správy obce.

Nejvíce hlasů obdržel současný starosta Zdeněk Skopec, pro kterého hlasovalo 21 procent voličů. Své místo obhájili všichni členové současného zastupitelstva, nově se k nim přidá ještě třiačtyřicetiletý Michal Palus, který skončil na pátém místě.