„Dobrý den, pěkně vás vítám. Jen se k nám pojďte podívat, jaké to tu máme pěkné. Máme se čím chlubit. Od té doby, co je u nás nové zastupitelstvo a Jirka starostou, to v obci hodně ožilo.

Je radost, když dokážou lidi táhnout za jeden provaz,“ volá už ode dveří rozesmátá vedoucí jedomělického obchodu Věra Landsingerová. Senior odpočívající v dopoledním slunci u stolku před obchůdkem jí s úsměvem přitakává.

Dnešnímu stavu ale předcházela velká změna. Prodejna potravin zde totiž roky pořádně nefungovala, zato nyní je co ukazovat. Nejen, že mají Jedoměličtí zpátky Jednotu po dvou neúspěšných pokusech provozování obchodu Vietnamci, ale v kapličce na návsi se navíc vyjímá unikátní betlém, na který se jezdí dívat i Pražáci.

Je radost pohledět a děti z obce i místní mateřinky jásají nadšením.

Poklidná, čistá, malebná vesnice Jedomělice se čtyřmi sty obyvateli, kde ty nepřizpůsobivé hned tak nepotkáte, se nachází v údolí Byseňského potoka a je zároveň na začátku chráněné krajinné oblasti Džbánsko.

„Lidé nás loni zvolili, tak jsme chtěli začít něčím prospěšným pro všechny. V předchozích několika letech se z rozpočtu obce

podařilo ušetřit nějaké peníze, část jsme se rozhodli využít na spoluúčast k dotaci. Udělali jsme proto mezi obyvateli anonymní anketu, co by v obci rádi zlepšili a co jim schází.

Výsledek ankety

Nejvíce kritiky se sneslo na špatně fungující obchod. Původní prodejnu, která je v obci už z dob socialismu a byla postavena v akci „Z“, jsme se proto rozhodli z větší části rekonstruovat.

Tomu ovšem předcházelo několik jednání s Jednotou, jestli by se to jejich družstvu vůbec vyplatilo provozovat u nás v dnešní době obchod. Nakonec jsme se dohodli, že do spolupráce půjdou, ale nebudou nám prozatím platit nájem, pouze si uhradí veškeré provozní režie,“ říká starosta Jedomělic Jiří Pospíšil.

„Dále přislíbili, že prodejní část kompletně vybaví novým zařízením, spotřebiči a klimatizací. Přistoupili jsme na to, i za cenu, že je nutné provést nemalé stavební úpravy, jaké současné normy požadují, ale hlavním zájmem celého zastupitelstva bylo udržení a zachování této služby občanům,“ dodává Pospíšil, jenž k funkci vykonává i nadále svoje dlouholeté povolání coby vyšetřovatel požárů u středočeských hasičů.

Namalá investice

Podle jeho slov investovali do rekonstrukce prodejny, zázemí, sociálního zařízení a úpravě okolí před obchodem z obecního rozpočtu v první etapě kolem 300 tisíc korun.

„Podařilo se nám získat dotace ze Státního fondu životního prostředí i Evropské unie na zateplení a obměnu zdroje vytápění. To už byla druhá etapa prací.

Zateplili jsme obvodové stěny, vyměnili okna, dveře a výlohy, část původní výlohy byla zazděna a zaizolovali jsme také střechu, instalovali tepelné čerpadlo a kompletně nové rozvody topení. V podstatě jsme vytvořili nový objekt,“ popisuje starosta.

Obchod, jenž funguje od jara letošního roku, si nejen místní velmi pochvalují, jelikož zde mají stále čerstvé zboží. Přestože takzvané velké nákupy odbývají mnozí ve městě, je nejméně polovina těch, kteří si sem nacházejí cestu denně.

Díky tomu, že se podařilo rekonstrukcí objektu získat v zadním traktu prodejny jednu místnost navíc, dočkají se Jedoměličtí v dohledné době patrně také služeb kadeřnice, pedikérky či maséra.

„Jedním z bodů v anketě byla poptávka po těchto službách, takže bychom lidem i v tomto rádi vyhověli,“ hovoří o dalších plánech starosta Pospíšil.

Kromě salonu krásy bude co nevidět zkrášlen i obecní úřad. I tato, ne zcela využitá, dvoupodlažní budova, volá již několik let po rekonstrukci, zateplení a ekonomičtějším vytápění.

V Jedomělicích by také rádi celé druhé nadzemní podlaží předělali na jakési komunitní centrum, které by sloužilo všem občanům a také maminkám s dětmi na rodičovské dovolené.

Advent

Poněvadž je doba předvánoční, neuniklo Kladenskému deníku ani to, jakou mají na návsi výzdobu. Letitý vzrostlý smrk, který již ohrožoval kolemjdoucí a okolní domy, nahradil v loňském roce jeho o poznání menší nástupce, který se v adventním čase denně rozzáří do kraje, společně s novým veřejným osvětlením.

Ovšem skutečnou podívanou je podomácku vyráběný betlém se zhruba metrovými látkovými figurami, které vyráběly dvě místní dobrovolnice – Hana s dcerou Kristýnou. Sice chtěly zůstat v anonymitě, ale jejich dílo se kolemjdoucím natolik líbí, že se utajit autorky nepovedlo.

Poněvadž jsou Jedoměličtí velmi aktivní a rádi se setkávají nejen v obchodě, hasičárně, na fotbale, či v místní hospůdce, pořádají 23. prosince další společnou akci.

Tou je předvánoční zpívání koled pod stromečkem v 17 hodin. Hudební produkce se ujme nedávno vzniklé uskupení Komačeti. Na svědomí má tento počin další akční hasič z obce, David Kolář, který dal dohromady ochotné a hudebně založené kamarády a zpěvačkou není nikdo jiný než vedoucí výše zmíněného obchodu.