Filmový štáb s desítkami karavanů, nákladních aut a dalším zázemím zcela uzavřel jednu půlku silnice ve Vítězné ulici, včetně parkovišť, která se u věžáků nachází.

Snímek, v němž budou fanoušci obdivovat jeden z typických znaků Kladna, nese pracovní název Child 44. Příběh je zpracován podle knižního bestselleru anglického spisovatele Toma Roba Smithe. Kniha u nás vyšla pod názvem Dítě 44.

Film točí slavný producent a režisér Ridley Scott, autor Vetřelce, Gladiátora, Hanibala či snímku Černý jestřáb sestřelen. Ovšem u toto projektu figuruje jako producent, režie se ujal Daniel Espinosa (Nepřítel pod ochranou, Láska navzdory).

„Děj se odehrává ve 30. až 60. letech v Rusku v dobách stalinismu. Kladenské věžáky tomuto období stylem odpovídají. Točíme v prvním a druhém domě. Scény se odehrávají v interiéru i na ulici. Štáb se vrátí ještě v srpnu," řekl Kladenskému deníku Pavel Špaček z české produkce, která se zahraničními filmaři spolupracuje.

A který ze slavných herců se po městě pohyboval? „V Kladně se točily scény s Tomem Hardym," dodal Pavel Špaček a zklamal tak obdivovatelky Garyho Oldmana. „Rádi bychom poděkovali za ochotu kladenskému magistrátu a také Středočeskému kraji," uzavřel Špaček.

Filmování vzbudilo rozruch nejen v Rozdělově. Lidé si fotili frontu karavanů. Obyvatelé pozorovali dění z oken svých bytů. Ve věžáku, kde se natáčení konalo, bydlí také paní Marie.

„Správce o filmování vylepil plakáty na dveře. O našich věžácích všichni říkají, že jsou nejhezčí, tak si myslím, že proto si je filmaři vybrali. Ale parkoviště před domem, které zabrali je vždy plné aut a lidé je teď nemají kam dát. Syn například teď parkuje vůz u kamaráda. Také doufám, že nebudou v noci dělat hluk. Toho se docela bojím, abychom se vyspali," vyjádřila se paní Marie.

Jelikož snímek zachycuje dobu 30. až 60. let a odehrává se v Rusku, muselo ze vchodů a okolí domů zmizet vše, co jen trošku připomínalo současnost. Členové filmového týmu seškrabávali ze zdí reklamní plakáty, ve vestibulu upravovali nástěnky, zakrývali schránky na dopisy, přepisovali jména na zvoncích a v neposlední řadě změnili výlohy dvou obchodů, které se nachází u vchodu jednoho z věžáků.

Milan Čermák je majitelem prodejny s CD a DVD, ovšem od pátku měl ve výloze bedýnku brambor a konzervy zelí. „Natáčelo se tu už víckrát. Zhruba před třemi roky tu točila německá produkce televizní film, taktéž z ruského prostředí. To jsem měl nad obchodem také ruský nápis," reagoval Milan Čermák a v počítači ukazoval sestříhané scény snímku, v nichž se objevuje rozdělovský věžák. „A tuhle závěrečnou scénu, jak vybíhají z domu a nasedají do auta, natáčeli celý den," usmál se.

Milan Čermák prozradil, že možná bude v jednom obraze zachyceno, jak někdo z jeho prodejny odchází.
„Produkce za mnou chodí průběžně asi měsíc. Újmu na prodeji nemám, jelikož v pátek jsem měl sice předělanou výlohu, ale obchod byl otevřený a o víkendu máme stejně zavřeno," dodal Čermák.