Pro město je to nejen špatná vizitka, ale také citelný zásah do pokladny. Někdo ale úklid zaplatit musí. Přitom ročně se jedná o statisíce korun.

Jak potvrdila mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková, jen vloni vydalo Kladno za likvidaci černých skládek 525 tisíc korun, což představuje více než 70 tun odpadu.

Pachatele se podaří dopadnout výjimečně

Dopadnout pachatele se daří spíše sporadicky. Přesto strážníci na místě usvědčili mladíka, který sem vyhodil hned několik pytlů s odpadem. „Díky všímavosti jedné z obyvatelek se podařilo dohledat muže, který z vozidla vyházel pytle s odpadem v ulici Nad Vápenkami. Žena muže popsala a uvedla i registrační značku vozidla. Strážníkům navíc ukázala fotografie v telefonu. Díky kamerovému systému se podařilo auto dohledat. Mladík se ke všemu přiznal, pytle uklidil a zaplatil pokutu,“ potvrdila mluvčí kladenských strážníků Alena Purkytová.

Ve chvíli, kdy se Kladenský deník vypravil na místo nepořádek nafotit, byl na místě i vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.

„Problém řešíme dlouhodobě. Mnohé už se nám podařilo z devadesáti procent napravit a celý prostor se postupně kultivuje. Nejhorší stav byl a zčásti ještě je na hranicích průmyslové zóny a obytné zástavby v ulicích Zahradní a Nad Vápenkami. Neúnosná situace bohužel stále přetrvává na styku výše uvedených ulic a s ní kolmou ulicí Fügnerovou. Soukromý vlastník zde připravuje stavbu rodinného domu a na své náklady už vyčistil a provizorně oplotil pozemek, na němž byly opakovaně zakládány černé skládky. Současně zde městská policie instalovala přenosnou kameru a prostor monitoruje. Nepovolené ukládání odpadu se bohužel přesunulo mimo oplocený pozemek do rozšířené části nezpevněné komunikace a na sousedící pozemky na okraji průmyslové zóny,“ popsal problém Víta.

„Odbor životního prostředí zajistí úklid pozemků ve vlastnictví města a začne jednat s majiteli pozemků, jichž se nepovolené ukládání odpadů také týká,“ uzavřela Lenka Růžková.