Podle některých opozičních zastupitelů, například Anny Gamanové (dříve Kladeňáci, nyní STAN), není v lokalitě dostatečná infrastruktura a pro výstavbu by bylo lepší využít pozemky blíže centru, které jsou na tyto účely dlouhodobě vyčleněné. Zastupitelé přesto již v závěru roku 2020 schválili zahájení procesu úřední přípravy stavby včetně změny územního plánu. Samotná stavba by mohla v případě, že úřady včetně Středočeského kraje využití územní rezervy pro zástavbu povolí, začít za několik let. Přibýt by tak mohlo v lokalitě okolo 2500 obyvatel.

Podle Gamanové zde ale chybí například napojení dopravní infrastruktury. Podle jejího stranického kolegy Tomáše Kutila by vhodnější byla třeba lokalita Za nádražím. „Za nás se má stavět tam, kde je dostupná veřejná infrastruktura,“ uvedl s tím, že rozvoj by měl být postupný.

Kriticky se k věci staví i Dan Jiránek (ODS), který tvrdí, že ve smlouvě mezi developerem a městem chybí vymahatenost příslibů developera, který se zavázal, že například postaví školku a přispěje na zvýšení kapacity čistírny odpadních vod. „Není tam systém sankcí,“ řekl a poukázal také na chybějící určení potřebné kapacity školky.

Podle primátora Milana Volfa je ale smlouva v pořádku. Radní pro rozvoj města, architekt Ondřej Rys k tomu navíc doplnil, že již na začátku bylo řečeno, že pokud se má na Růžovém poli stavět, je potřeba ho řešit komplexně. „Výstavba bytů je tedy jen dokončením celkového konceptu. Mimo jiné umožní získat rozsáhlé pozemky a celkově řešit parkový pás podél Lidického potoka a podél lesa Bažantnice. Na třetině plochy stávajícího pole díky tomu vznikne poměrně unikátní park, který nabídne prostor pro rekreaci a sportování a zároveň umožní akumulaci dešťových vod a díky přírodě blízkému pojetí nabídne prostor i druhově rozmanitému společenství rostlin a živočichů,“ sdělil Rys.

Bytová výstavba by měla být řešena z důrazem na energetickou efektivitu a mohla by se tak stát pilotním projektem tzv. Positive Energy District (PED), tedy místem kde se nejen kvalitně žije, ale i vyrobí víc energie, než samo spotřebuje. „Na přípravě projektu se pracovalo a město jednalo s investorem i v průběhu uplynulých dvou let,“ dodal Rys.

Růžové pole budí vášně nejen na politické scéně už několik let. Dříve to bylo kvůli chystané výstavbě hypermarketu Globus, jehož stavbu umožnila koalice v roce 2018.