Slavnostního aktu se zúčastnili představitelé města, armády a řady spolků a organizací.

JAROSLAV SELNER

Narozen 5. května 1906 v Kladně. Zemřel 11. ledna 1973 v Praze.
Vystudoval v Kladně reálku. Po maturitě se rozhodl pro vojenské povolání. Zastával řadu velitelských a štábních funkcí v prvorepublikové armádě.
Po okupaci se zapojil do práce brněnské odbočky odbojové organizace Obrana národa. V listopadu 1939 za dramatických okolností ilegálně opustil domovinu. Bojoval v naší armádě v Palestině a u Tobruku. Na východní frontu se na vlastní žádost dostal z Velké Británie v září 1944. Svojí brigádu vedl do útoku v těžkých bojích o Liptovský Mikuláš.

Po válce byl komunistickým režimem perzekvován Nuceně fáral v Ostravě, poté pracoval v kladenských ocelárnách jako posunovač, později po republice učil v učňovských školách.

Jaroslav Selner zemřel 11. ledna 1973. V roce 2009 se stal čestným občanem města Kladna in memoriam. V Kladně je jeho jménem pojmenována ulice.

JAROSLAV SELNER má pamětní desku na budově kladenského gymnázia. Na svého otce zde u příležitosti jejího odhalení zavzpomínal jeho syn Jaroslav Selner ml.

JAROSLAV SELNER má pamětní desku na budově kladenského gymnázia. Na svého otce zde u příležitosti jejího odhalení zavzpomínal jeho syn Jaroslav Selner ml.

JAN VELLA

Narozen 10. května 1906 v Kladně. Zemřel 10. ledna 1945 ve Skotsku
Vyučil se elektromechanikem u kladenské firmy Hyba-Vella, kterou jeho otec spoluvlastnil. Absolvoval leteckou školu v Chebu. V roce 1928 odešel vzhledem ke snižování početního stavu k dráhám. Pracoval jako strojvůdce a bydlel v nynější Březinově ulici v Kladně na Výhybce.

Po okupaci Československa nacisty se zapojil do odboje. V roce 1939 musel odejít do zahraničí. Ve Velké Británii byl nejprve krátce stíhačem a od roku 1943 byl velitelem letounu u 311. čs. bombardovací perutě. Odlétal 71 operačních letů, zejména přii lovu na ponorky a hladinová plavidla Německa. Podílel se na několika úspěšných misích, je prokázáno, že minimálně jednu ponorku potopil. Po odlétání operačního turnusu koncem roku 1944 odmítl stažení z aktivního nasazení a převelení do funkce instruktora. V lednu 1945 měl nastoupit dovolenou, na kterou odlétl jako pasažér z letiště Tain ve Skotsku do Londýna. Letoun však za mrazivého počasí havaroval pod vrcholkem hory Beinn a´Bùird v pohoří Cairngorm ve Skotsku.

Jan Vella byl po listopadu 1989 rehabilitován. V září.2006 bylo Janu Vellovi uděleno čestné občanství města Kladna in memoriam. V Kladně je jeho jménem pojmenována ulice.

JAN VELLA odešel z domu v Březinově ulici na Výhybce bojovat proti okupantům. Zahynul tragicky v roce 1945. Aktu odhalení pamětní desky se zúčastnila i jeho vnučka Alice Kopřivová.JAN VELLA odešel z domu v Březinově ulici na Výhybce bojovat proti okupantům. Zahynul tragicky v roce 1945. Aktu odhalení pamětní desky se zúčastnila i jeho vnučka Alice Kopřivová.

JAN VELLA odešel z domu v Březinově ulici na Výhybce bojovat proti okupantům. Zahynul tragicky v roce 1945. Aktu odhalení pamětní desky se zúčastnila i jeho vnučka Alice Kopřivová.