Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kladně odhalili pamětní desku, připomíná oběti náletu

Kladno - Na budově vlakového nádraží v Kladně byla odhalena pamětní deska obětem náletu, který město zasáhl na samém sklonku druhé světové války. Samotného odhalení se ujal kladenský primátor Milan Volf spolu s ředitelem Správy osobních nádraží Praha Lukášem Fořtem.

30.4.2017
SDÍLEJ:

Na vlakovém nádraží v Kladně byla odhalena pamětní deska připomínající oběti náletu ze 17. dubna 1945.Foto: Jiří Skála

Pietního aktu se zúčastnila také Čestná stráž Armády České republiky, nechyběli zástupci Československé obce legionářské, členy Spolku pro zachování odkazu českého odboje či přednostka stanice Kladno Jaromír Lehner.

Jan Dudkovec, Josef Háček, Rudolf Hejduk, Jaroslav Kučera, František Malypetr, Rudolf Mora, Jaroslav Mychaluňa, Josef Srp, Zdeněk Srp, Josef Šafařík a František Valda. Těchto jedenáct osob spojuje stejný osud, jejich život ukončil nálet ze 17. dubna 1945. Kladenští jejich památku uctili po dlouhých dvaasedmdesáti letech. „Ve všech publikacích, které do teď vyšly, se uvádělo, že obětí bylo devět. Ve skutečnosti jich je jedenáct. Byla to velká tragédie, která zasáhla nejen do kladenských rodin," řekla historička Magistrátu města Kladna Gabriela Havlůjová.


V roce 1945 drtili Spojenci německou armádu jak na východě, tak na západě. Spojenecká letadla měla za cíle chemické továrny a železniční uzly, po kterých se strategické suroviny, jako byl například syntetický benzín, dopravovaly. Jedním z takových cílů se stalo také kladenské nádraží. Pro to bylo určeno osmnáct bombardérů, druhá skupina letounů letěla do Berouna. Při daleké cestě z Británie se skupiny shodou okolností promíchaly. Místo osmnácti tak Kladno zasáhlo strojů šestatřicet.

Výsledkem bombardování byla poškozená vilová čtvrť u nádraží, samotné nádraží ovšem nebylo nijak dramaticky poškozeno. Proč? „Spojenci v té době preferovali nálety kobercovým způsobem, často bombardovaly skrze mraky jen podle radaru. Bombardování dost často tak nebylo úplně přesné," vysvětlil amatérský historik Evžen Jedlička.

„Tento nálet nebyl mstou či nesmyslným aktem v samém závěru války. Byla to strategická akce, která měla eliminovat kladenský železniční uzel, aby nedocházelo k zásobování ustupujících jednotek německé armády. Tento cíl se nepodařilo splnit, železniční uzel brzy začal znovu fungovat. Nikdo v dějinách lidstva nezabil tolik lidí jako člověk sám," dodal Evžen Jedlička.

Autor: Jan Brabec

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Roman Šroba (vlevo) na žákovském turnaji SK Kladno.

On line: ptejte se Romana Šroby

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení