V minulých dnech na to doplatila například TOP 09, která měla od města původně povoleno mít tyto stojany na náměstí Svobody a u areálu Sletiště. Toto povolení ale magistrát zrušil.

„Naše stojany už předtím někdo pomaloval hanlivými obrázky dámského přirození. Podali jsme v této souvislosti trestní oznámení na neznámého pachatele. Proti rozhodnutí úřadu stojany odstranit jsme se odvolali," řekl Kladenskému deníku předseda zdejší TOP 09 Petr Soudek.

Problémy s umístěním stojanů mají i další strany, například ODS, která je v městském zastupitelstvu v opozici.

Vedoucí oddělení právních subjektů, kultury, tiskových a administrativních agend kladenského magistrátu a zároveň člen zmíněné pracovní skupiny Ladislav Pavlík k tomu uvedl, že se prý nejedná o žádný předvolební boj. Kladno je podle něj z bezpečnostních důvodů rozděleno do tří zón.

„V první z nich, kde se pohybuje větší množství lidí, nebudeme takové stojany povolovat. Jedná se například o Havlíčkovo náměstí, náměstí Svobody, autobusové a vlakové nádraží či blízké okolí škol a plochy u vchodu na Sletiště. Ve druhé být mohou, s výjimkou pořádání společenských či jiných akcí. Ve zbývající části města je umístění těchto stojanů možné povolit," konstatoval Pavlík.


U stojanů podle něj mimo jiné hrozí, při velké koncentraci občanů, jako tomu bylo před týdnem při Dnech města u Sletiště, které navštívilo bezmála třicet tisíc lidí, jejich pád do davu, případně, že by jejich části mohly být při nějakém konfliktu použity jako zbraň. Plocha před bránou Sletiště je navíc prostorem pro případ nasazení složek integrovaného záchranného systému.

Sporu mezi magistrátem a politickými stranami mohl úřad předejít tím, že by nejprve nevydával souhlasné stanovisko s umístěním zmíněných stojanů.