PCR testy navíc stačí provádět jen jednou týdně. Přítomnost viru bude u kladenských školáků a předškoláků zjišťována ze slin pomocí tamponů a bezpečných odběrových soustav.

„Do školských zařízení se vracejí vesměs malé děti a je pochopitelné, že z testování nemají radost ani ony, ani rodiče. Velká část dospělých testováním prochází v zaměstnání a nic příjemného to skutečně není. Sám ještě desítky minut po stěru pociťuji štípání a svědění v nose, nedokážu si představit, jak se děti za těchto podmínek mohou soustředit na výuku. Zkusíme proto nakoupit mnohem šetrnější, a především přesnější PCR testy, které budou pro děti také příjemnější. Navíc bude stačit, když projdou PCR testováním jen jednou za týden, ne dvakrát jako u antigenních testů,“ vysvětlil důvod zkušebního testování Milan Volf (Volba pro Kladno) a uvedl, že stejné testy byly již vyzkoušeny při školní docházce dětí zaměstnanců potřebných profesí, pro něž po celou dobu platnosti nouzového stavu zajišťovaly výuku škola v Norské ulici a školka ve Vašatově ulici.

Zkušební testování šetrnou formou PCR testů by mělo proběhnout ve dvou týdnech od 19. do 30. 4. 2021. V následujícím období po zkušebním testování se rodiče budou moci rozhodnout, zda chtějí již na vlastní náklady pokračovat v provádění šetrných PCR testů či ponechají děti testovat antigenními testy dodávanými školám zdarma. Dodavatel PCR testů, laboratoře společnosti SPADIA LAB, a. s. zajistí i pro rodiče cenu 150 Kč za jednu testovací sadu.

Město pro zkušební testování do konce dubna nakoupí bezmála 6,5 tisíce testů za 965 tisíc korun včetně DPH.