„Budeme svítit svíčkami jako za starých časů. Z tohoto důvodu také doporučujeme přinést si vlastní lucernu nebo lampičku," řekl Kladenskému deníku varhaník kostela sv. Mikuláše v Hnidousích Pavel Marek.
Mši bude celebrovat kladenský kaplan páter Jan Píška. Lidé uslyší také staročeské rorátní zpěvy v podání Sboru sv. Mikuláše. Adventní mše s rorátními zpěvy se v novodobé historii kostela sv. Jana Křtitele takto uskuteční už podruhé. Pořadatelé doufají, že tak založí novou tradici.
„Advent je dobou duchovních příprav na příchod Spasitele, jehož narození právě o Vánocích slavíme. V běžném životě v této době slýcháme koledy, což je ale poněkud proti logice. Co může být například v listopadu nebo počátkem prosince důvodem zpěvu „Děťátko se narodilo, …" když víme, že ono se narodí až 25. prosince? Pomineme-li komerční důvody, pak patrně zapomenutí, omyl nebo možná těšení se na Vánoce. Jenže právě tohle krásně zprostředkují neprávem pozapomenuté rorátní písně," vysvětlil varhaník, který je zároveň vedoucím Sboru sv. Mikuláše.
Roráty vznikaly postupně v 15. až 16. století, na jehož konci získaly svou vrcholnou podobu. Na roráty se chodívalo o nedělích v adventu, na první ranní mši, ještě za tmy. Typické pro ně bylo střídání česky zpívaného chorálu, který zpívala schola nebo předzpěvák, a myšlenkově navazující písně, kterou zpíval lid.
Jaké písně lidé v sobotu uslyší?
„Vycházeli jsme z doporučení zpěvníku Nedělní roráty, který vznikl v roce 2010 pro kostel Nejsv. Salvátora v Praze. Dále z obdobného zpěvníku Roráte – české adventní zpěvy 16. století a zařadili jsme i některé písně z Kancionálu a Mešních zpěvů, aby se do zpěvu mohli zapojit také příchozí. Pro tuto příležitost jsme připravili zpěvníček, který si každý může stáhnout na www.farahnidousy.ic.cz," uvedl Pavel Marek.
Ke kostelu sv. Jana Křtitele se lze dostat po lesní silničce odbočující poblíž železničního viaduktu ze silnice z Kročehlav do Dubí, popřípadě pěšky po téže cestě od autobusové zastávky Na Šestém.