Na tento zvuk si pravidelní návštěvníci hornického skanzenu už zvykli. Kováře zde totiž vídají čím dál častěji. Nejinak tomu bylo o svátečně prodloužený víkend, kdy se v Mayrovce konalo Svatoprokopské kování. Od čtvrtka do neděle mohli diváci nejen obdivovat toto krásné řemeslo, ale také si kování zkusit či si nějaký umělecký kousek zakoupit.
Parta kovářů, jejichž dovednost a zručnost lidé obdivovali, je z občanského sdružení Český kovář, které vzniklo minulý rok právě kvůli mayrovské kovárně. „Jsou to moji bývalí žáci. Říkám jim kovanci, protože hotoví kováři to ještě nejsou, ale vychovával jsem se tak, aby z nich byli," řekl předseda sdružení, umělecký kovář Stanislav Rovný ze Sak u Pcher.
Devětapadesátiletý Stanislav a Čeští kováři mají s místností ve skanzenu veliké plány. Ovšem na jejich uskutečnění potřebují peníze.
„Dostali jsme dotaci, ale ta je určena především na naší propagaci. Potřebovali bychom do kovárny nové vybavení, tohle už je zastaralé. Na všem se musíme nejprve domluvit s ředitelem skanzenu. Je to úmorná úředničina, jak já říkám: tápeme za chodu," okomentoval umělecký kovář.
Při workshopu vyráběli nápis pro kovárnu a šipky, aby ji mohli lidé snáze najít. Sdružení si také založilo webové stránky www.ceskykovar.eu.
„Pomalu, postupně to zvedáme. Naším velkým přáním je domluvit se s vedením Sládečkova vlastivědného muzea, které skanzen spravuje, abychom mohli kovárnu využívat co nejčastěji. Kovárna musí žít a dýchat," prozradil plány do budoucna, kterých má předseda Rovný více než dost.
„Potřebujeme do místnosti natáhnout vodu, vyřešit odvětrávání. Je to všechno jen o penězích. Snažíme se to společně s vedením muzea řešit cestou nejmenšího odporu, otázka je, kdy se nám to podaří. Třeba se najde nějaký sponzor," dodal kovář.
V bývalém dole Mayrau se kovářům velmi líbí. Je to nádherné spojení místa a činnosti. V těchto prostorách by chtěl jednou Stanislav Rovný uspořádat mezinárodní kování, které by se zaměřilo například na velké plastiky.
„Také bychom mohli dělat pro veřejnost nějaká školení či kurzy, aby si lidé mohli vše vyzkoušet. Rád bych, aby zde vzniklo kovářské centrum. Má to tu totiž ojedinělou atmosféru," uzavřel Stanislav Rovný.
Pavel Rolinec, vedoucí skanzenu
Kovárna byla v Mayrovce vždy, nebo se místnost dříve využívala k jiným účelům?
Kovárna byla nutnou součástí dolu, tak jako jí byla sedlárna či zámečnická dílna. Pokud by byl důl bez kovárny, nestal by se soběstačným. Velmi častá byla oprava různých šroubů, špiců a tak podobně.
Kdy se bude konat další kovářská akce?
Další akce jistě budou, avšak přesný termín není jasný. V nejbližších dnech se ve skanzenu uskuteční další filmové natáčení,kvůli kterému bude od 18. srpna do 4. září uzavřen. Točit zde budou český film Collete podle scénáře Arnošta Lustiga. Proto nemohu zveřejnit termíny dalších kovářských akcí, pouze přislíbit, že budeme veřejnost včas informovat.