„Jedna kolegyně nás upozornila, že cizinci a bohužel ani tuzemci nevědí, víceméně, co se na tomto místě nachází, a tak jsme zde udělali alespoň připomínku, kromě té desky, kterou tady umístila sovětská armáda, řekl při dnešním zahájení hlavní návštěvnické sezony v Památníku Lidice jeho ředitel Milouš Červencl.

Autorkou obou desek je výtvarnice Milena Burgrová. První, která je přímo u hrobu mužů, připomíná, že na místě leží 173 popravených, druhá osud šedesáti lidických žen, které zemřely na popravišti v pražských Kobylisích, koncentračních táborech Ravensbrück, Lublin a Osvětim a při pochodech smrti.

„Já to vítám a moc si toho cením a vážím," uvedla dnes k umístění pamětních desek Marie Šupíková z Lidic, které bylo v době vyhlazení obce deset let.
Včerejší program pokračoval ještě i v Lidické galerii zahájením komorní výstavy Barbary Tomanové a křtem knihy lidické ženy Jaroslavy Skleničkové Vzpomínky mě stále tíží. Skleničková nedávno oslavila devadesáté narozeniny.

Nacisté obec vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. 

V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře.

Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
Letošní pietní akce k 74. výročí vypálení obce se koná 11. června u společného hrobu zavražděných lidických mužů.

Zúčastní se jí i prezident Miloš Zeman a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.