Stavební úřad ve Slaném reagoval jako první. Vlastníka vyzval k ukončení nepovoleného užívání objektu. V neprobylické stodole se svatby zkrátka zatím konat nesmí. Pokud majitelé výzvu neuposlechnou, hrozí jim pokuta a zákaz natvrdo.

Kromě vlastníka stodoly dali slánští úředníci výzvu na vědomí i společnosti Svatbov manželů Dominiky a Josefa Šnejbergových a obci Neprobylice, jelikož podnět přišel odtud. „Vlastníka jsme minulý měsíc vyzvali k ukončení užívání stavby, což musí splnit do patnácti dnů od doručení výzvy. Pokud vlastník výzvu neuposlechne a ve stodole bude další akce, vydá stavební úřad rozhodnutí, kterým užívání stavby zakáže,“ sdělila vedoucí Stavebního úřadu ve Slaném Lenka Horáčková.

I přes výzvu, kterou vlastník stodoly prokazatelně převzal, potvrzují Neprobyličtí, že další svatba se ve stodole konala v pátek 27. září. Podle zákona ale v tu dobu ještě nevypršela lhůta pro ukončení činnosti. „Hluk tady byl i tentokrát po 22. hodině. Nikoho nezajímá, že tu bydlíme a chceme se vyspat. Pochopitelně, že přípravy trvaly od středy,“ potvrzuje Michaela Freisingerová ze sousedství stodoly.

O státním svátku 28. září měli Neprobyličtí výjimečně klid. Žádná svatba nebyla. Vzhledem k počasí se svatby nekonaly ani o prvním říjnovém víkendu.

Jaké aktivity plánují ve stodole manželé Šnejbergovi dál, se Deníku zjistit nepodařilo. „Řešíme úmrtí v rodině, takže mě svatby aktuálně nezajímají. Napište si do novin, co chcete. Děkuji za pochopení,“ řekla Šnejbergová a více už na telefonáty ani emaily nereagovala.

Jelikož územní plán Neprobylic nezakazuje, aby vlastníci mohli nakládat se stodolou podle svého uvážení, stačí jim, když požádají o změnu užívání. Proto, aby se zde mohly konat svatby, postačí, když splní požadavky a dostanou souhlasné stanovisko hygieny, hasičů a následně stavebního úřadu.

Podnikatelé budou mít přes zimu na vyřízení potřebných náležitostí dostatek času. Podle informací Kladenského deníku mají Šnejbergovi veselky v Neprobylicích na příští rok už nasmlouvané.

Starosta Neprobylic Jiří Louda k problematice sdělil, že obec dohlédne na to, aby podnikatelé splnili, co je potřeba. „Bude náročné, vyhovět všem limitům. Pokud ale nadále budou klid občanů svatby narušovat, budeme se bránit všemi dostupnými prostředky,“ prohlásil starosta.