Kolečka, kárky, kufr s nářadím, jízdní kola, kanystry, kufřík s žetony, peněženky, doklady nebo například klíče a mobilní telefony. Tolik různých věcí lze najít v přízemí kladenského magistrátu v oddělení, jež nese název Ztráty a nálezy. Zde se nacházejí ve stole zamčené ztracené peněženky a drahé mobily. Kolečka, kárky a další větší nálezy mají své místo ve sklepení radnice.

„Může se zde ocitnout prakticky cokoliv, co lidé někde zapomenou či ztratí. Jsou to cestovní kufry, batohy, tašky, ale také třeba desky s dokumenty, které kdosi nechal na chodbě úřadu,“ řekl mluvčí Magistrátu města Kladna Vilém Frček. Hojným zásobitelem je také městská hromadná doprava a lavičky v parcích.

Největší záhadou oddělení ztrát a nálezů je v poslední době tříkolový skútr určený pro špatně se pohybující lidi. Začátkem října byl nalezen v lesoparku Bažantnice u dětského hřiště. Nikdo se o něj nehlásil. Městská policie proto prověřila půjčovny zdravotnických potřeb a dotazovala se i u správce Mety. Nakonec elektrické vozítko skončilo ve služebně, odkud putovalo do ztrát a nálezů. „Je to taková záhada, zatím ho nikdo nepostrádá,“ dodal Frček.

Další cesta, kterou se vaše zavazadlo může do sklepení magistrátu dostat, vede přes policii. Pokud na služebnu někdo donese například batoh s tím, že ho našel třeba v parku, policista vše zaeviduje a putuje do ztrát a nálezů.

Je-li majitel dostatečně rychlý a jde se zeptat na policii, může se stát, že zavazadlo ještě budou mít na služebně. „V tom případě mu ho vydáme, pokud prokáže, že je majitelem,” uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Dokázat, že nalezená věc je skutečně vaše lze doložením dokladů, například u mobilního telefonu, nebo jejím popisem. Uvedením barvy, značky popřípadě obsahu.
Stejný postup praktikují v oddělení ztrát a nálezů. „Pokud lidé něco postrádají, mohou se zeptat, jestli zde tu věc nemáme i telefonicky. U dokladů máme zkušenosti, že si lidé stejně nechávají rovnou dělat nové,” popsal zkušenosti mluvčí Frček.

A co se s nálezem či ztrátou stane když ho nikdo nechce? Po půl roce propadají městu. „Nejprve se nabídnou k od odprodeji, ale většinu nikdo nechce, čili se potom zlikvidují,” uzavřel Vilém Frček.