Řada lidí má v životě ráda svoje jisté a pevnou půdu pod nohama a je maximálně spokojena s tím, že věci mají pevný řád a mohou i desítky let chodit do jednoho zaměstnání. Opakem jsou na druhé straně tací, kteří nevydrží na jednou místě a doslova je svrbí nohy, aby mohli poznávat svět.

Horský vůdce Roman Kozelka, který pochází ze Slaného, žije s partnerkou Janou a synem Jakubem ve Studeněvsi, patří k lidem, kteří zasvětili svůj život adrenalinu a jejich koníček se jim stal povoláním.

Už v patnácti letech se vydal na vlastní pěst do Tater, odkud překvapeným rodičům poslal pohled. Romana zkrátka hned tak něco nezastaví a jde si tvrdohlavě za svým.

Leze po horách, skáče z letadla, potápí se do mořských hlubin. Čím více adrenalinu, tím lépe. Přesto se u všeho snaží přemýšlet a vykonávat tyto činnosti s chladnou hlavou. Ani jemu se čas od času úrazy jako zlomený loket či natržená šlacha nevyhnou. Ovšem při vysoce rizikovém povolání jich naštěstí dosud utrpěl minimum.

Díky tomu, že odmala sportuje, s rodiči jezdil po světě a společně i s bratry putovali po horách, horské štíty si natolik zamiloval, že je dnes jedním z pětadvaceti oficiální horských vůdců sdružených v české asociaci. Navíc je držitelem prestižní světově uznávané licence horských vůdců.

K tomuto netradičnímu povolání a životnímu stylu se Roman propracoval postupem let, kdy procestoval řadu zemí světa, včetně Ameriky a Afriky, a čím dál více pociťoval, že hory jsou to pravé, co ho táhne ze všeho nejvíc.

Od absolventa kladenské průmyslovky, přes studium záchranářství a oboru všeobecná zdravotní sestra, vystudoval na vysoké škole rekreologii. Posléze absolvoval kurz horského průvodce a následně zdolal i metu nejvyšší, kdy se z něj v roce 2012 stal horský vůdce.

Přestože má jako horský vůdce všestranné zaměření, je Romanovou silnou stránkou vedení krátkého lana, lezení ledů, skialpinismus a trekking v exotických zemích světa.

V regionu nemá prakticky žádnou konkurenci, pokud si člověk odmyslí samozvané vůdce, kteří provádí obdobnou činnost načerno. Hazardují tím nejen se svým životem, ale i ostatních.

Díky tomu, že Roman podstoupil náročné kurzy doma i v zahraničí, jimž předcházela výběrová řízení, aby se do týmu mezinárodních horských vůdců vůbec probojoval, je pro klienta, který si ho objedná nejen zárukou kvality, ale i bezpečnosti.

“Skutečně je velmi obtížné a finančně náročné, takové kurzy absolvovat a je to běh na dlouhou trať. Musíte prokázat svoje zkušenosti i dovednosti, abyste obstáli. Zkoušky se dělají v různých jazycích a v různých státech.

Nelze to zvládnout za rok. Musíte tomu obětovat léta. Já jsem si za tím ale šel, protože jsem toužil po placce vůdce a moc jsem chtěl tuhle práci dělat,“ říká Roman Kozelka.

Pro řadu lidí je možná po přečtení těchto řádek povolání horského vůdce lákavé, pravdou ale zůstává, že jsou za tím roky, dřiny, vnitřní síla nikdy se nevzdat, cílevědomost a práce i tehdy, když jiní mají svátky.

„Svoje současné povolání jsem si vybral, protože rád cestuji a nevadí mi ani změny časových pásem. Adrenalin zkrátka k životu potřebuji. Pochopitelně jsem dělal v zahraničí i v Čechách různá civilní zaměstnání, ať už prodejce plastových oken, pečovatele, obchodního zástupce, abych si na svoje první cesty vydělal a zdokonalil se v jazyce.

Absolvoval jsem výstupy na různých místech na zeměkouli, ať už s kamarády a nebo s výpravou turistů. V poslední době se nejvíce specializuji na lezení v horách, skialpinismus, lezení ledů a na exotické destinace v Africe a Americe,“ říká horský vůdce.

Na svém kontě má Roman jako průvodce či vůdce několik nepálských expedic, mnoho výstupů v Alpách jako Mont Blanc, Grossglockner, Matterhorn, dále výstupy v Kyrgyzstánu, Ekvádoru v Africe Kilimandžáro či Mount Keňa. 

několikrát za měsíc cestuje na různé konce světa, kam doprovází na cestách turisty, ať už se jedná o snazší výšlapy či outdorové s vyšším stupněm obtížnosti. Je obdivuhodné, jak dokáže Roman vše zorganizovat a koordinovat tak, že mu ještě zbude čas na rodinu i na to, že při všem courání po světě stačil postavit rodinný dům.

„Když si člověk za něčím skutečně jde, tak toho může docílit. Nejenže mám skvělé rodiče, kteří mě a bratry vybavili do života a naučili samostatnosti, ale mám i bezvadnou partnerku Janu, která je holka do nepohody a mnoho výprav absolvovala se mnou.

Ať už to bylo za svobodna, tak v těhotenství i krátce po porodu. Náš syn Kubíček, který se narodil letos 11. května byl s námi už i na vodě a v zavinovačce jsem ho přiložil na skálu, aby měl možnost tu krásu taky poznat," líčí s úsměvem Roman.

Jak dodává, se ženou by chtěli určitě tak dvě až tři děti a rád by, kdyby se horolezectví věnovala celá rodina. „Nutit nikoho pochopitelně nebudu, ale určitě by to bylo fajn, kdyby se Kubovi náš společný koníček zalíbil. Tím, že mám syna, vím, co to je mít strach o dítě a dokážu pochopit, jaké pocity mají a měli při mých výletech do hor moji rodiče," dodává Roman.

S tím souvisí i další Romanův adrenalinový koníček, jímž je projekt Lezení do škol. Aktivita je zaměřena zejména na děti generaci, kterou je třeba nasměrovat na dobrou a smysluplnou cestu.

Společně s kamarádem Jiřím Žákem založili ve Slaném občanské sdružení, jehož účelem je podpora mladých lidí a školní mládeže, kteří mají zájem se věnovat lezení na umělé boulderingové stěně.

Společná aktivita Slaňáků vyústila postupem času v to, že ve městě existuje už několik let fitstudio, kde má veřejnost možnost trénovat na stěně. Aktivních členů a nadšenců pro tento druh sportu je nyní ve Slaném už kolem sto padesáti. Kromě toho má i školní mládež možnost tréninků prostřednictvím mobilní stěny, kterou mají děti přímo ve školách.

Nejen boulderingové stěny, na které mají Slaňáci dokonce světový patent, ale nejvyšší soutěž svého druhu směřuje do Slaného, jelikož se zde bude už podruhé konat mistrovství České republiky.

Letošní šampionát se koná 13. září v sobotu pod názvem Rock Point MČR v boulderingu 2014.

Uskuteční se na Masarykově náměstí při městských slavnostech rožnění uherského býka, kdy se zároveň uskuteční závody O pohár královského města Slaný v boulderingu pro regionální lezce a neděle bude věnována dětským závodníkům.

VIZITKA

Roman Kozelka, narozen 25. května 1979 ve Slaném. Horský vůdce UIAGM mountain guide. Spoluzakladatel projektu Lezení do škol. Zabývá se Vedením túr a výstupů v horách, lezení ledů, lezecké kurzy, skialpinismus, freeride, heliskiing, expedice a trekking v exotických zemích Afriky, Asie, Jižní Ameriky, lezení s dětmi, lezecké tábory a kempy pro děti a rodiny s dětmi.

Kontakty

www.romankozelka.cz

info@romankozelka.cz

www.lezenidoskol.cz

www.boulderzavody.cz