Přízvisko Kladenský Betlém získala čtvrť díky ojedinělému pohledu na křivolaké horizontální uličky v severním svahu údolí při pohledu od Ostrovce. „Pátráme po tom, kdy se toto označení začalo používat a zda je zaznamenáno v kronikách nebo literatuře. Nicméně, označení je vystihující. Budeme se společně snažit romantický pohled ještě vylepšit a doufáme, že se připojí co nejvíce sousedů“, vysvětluje princip projektu Vladimír Líba, člen Spolku Podprůhon.

Projekt je prvním příspěvkem k 250. výročí Podprůhonu, které připadá na příští rok. „Máme velké plány – kromě Kladenských dvorků, chceme uspořádat podzimní bál a vydat knihu vzpomínek pamětníků,“ odhaluje některé plány Spolku Podprůhon pro příští rok jeho předsedkyně, Kateřina Jůzová.

S jednotlivými akcemi k čtvrttisíciletému výročí budou postupně seznamovat veřejnost a chystají i webovou stránku věnovanou historii čtvrti. Úspěch nebo neúspěch výsledné fotografie samozřejmě záleží na počasí. Pokud se nepodaří tuto neděli, bude se Tomáš Fencl pokoušet zachytit večerní atmosféru i dále. Kýženým výsledkem projektu by měla být panoramatická pohlednice. „Posílání papírových vánočních a novoročních přání vyšlo z módy. Nestálo by ale pro jednou zato překvapit své příbuzné, přátele a obchodní partnery klasickou novoročenkou, která nezmizí během několika sekund v e-mailovém koši?“, zamýšlí se fotograf Tomáš Fencl. Pokud se zadaří, pohlednice bude během prosince v prodeji v městském infocentru a v e-shopu neziskového nakladatelství Halda.