Mlýn 

A skutečně bylo co obdivovat. Návštěvníci měli možnost vidět částečně zachovanou dřevěnou mlýnskou hranici a její části se zdobením na podpěrných sloupech.

V obytné části mlýna se dochovala dále i černá kuchyně s pecí a udírnou ze 17. století. Strojní zařízení je o dvě století mladší. Technicky a historicky cenné mlecí stroje jsou k vidění v hlavní části stavení. Je zde vystaven mlýnský kámen, porcelánová stolice, stolice s rýhovanými válci nebo celoželezná.

Podle toho, jakou zákazník mouku požadoval. V podstřeší mlýna jsou dále k vidění zařízení na čištění obilí i vysévací stroje. S takovým zařízením bylo možné semlít až pět tun obilí týdně.

Vymetání stodol

Aby historie a toho, co se váže k zemědělství, nebylo málo, uspořádali nadšenci z Poteplí o víkendu ještě i další zajímavý počin. Tím byl druhý ročník akce Vymetání stodol. Jejím účelem je představení historických zemědělských i dalších vozidel a strojů.

Na pět desítek exponátů se sjelo na koupaliště, aby je majitelé představili lidem v celé kráse. K vidění byly traktory, žací stroje, nákladní vozidla, osobáky, ale i stabilní motory, vojenská technika a v neposlední řadě lyže a sáňky.

„Akci jsme vymysleli společně se dvěma přáteli Koudelkou a Šidlofem. Název jí dala kamarádka Marcela. Stroje stávají ve stodolách a když se vyjede, tak se vymetou.

Každý přivezl, co má doma. Řeklo se, přijeď mezi nás a neřeš, jak to vypadá a bude legrace," řekl pořadatel Tomáš Dvořák. Na divácích dále bylo, aby losovali v anketě pro stroj, který je nejvíce zaujal. „Vloni vyhrál „Lakatoš" lesní traktor, protože si v jeho kabině udělali ptáci hnízdo.

Lidi to zaujalo a dostal hlavní cenu. V letošním roce se mi líbila například Praga Picollo, nebo ČZ rikša se sklápěčkou, Cadillac Eldorado či Praga V3S. Máme tu i hasičskou Tatru, stejná si zahrála například v seriálu Návštěvníci," dodal Tomáš Dvořák.

Kromě přehlídky plechových krasavců, čekaly na dně prázdného bazénu na zájemce tři soutěže. První byla jízda na bicyklu s převrácenými řídítky, dále soutěž obratnosti v jízdě na babetě, kdy soutěžící dostali do ruky pohárek s vodou a museli absolvovat slalom.

Ve třetí soutěži měli účastníci za úkol traktorem s vlekem zacouvat do garáže. Před tím ale ještě všichni absolvovali spanilou jízdu se svými stroji po okolí.

Bazárek

Třetím s trojice počinů potepelských chatařů byl o víkendu bazárek obnošeného šatstva, který místní pořádali v klubu restaurace U Netopýra ve prospěch nejmenších.

„Bazárek pořádáme několik let první víkend v srpnu. Jeden kus oblečení stojí pět korun. Burzu pořádáme na podporu akcí pro děti. Za utržené věci jim nakoupíme odměny. Všechno oblečení dostáváme zadarmo od chatařů," řekla koordinátorka bazárku, Alena Karlíková.