Ti nyní na sobě musí mít reflexní prvky, a to v případě, pohybují-li se mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Za nesplnění této povinnosti mohou uložit blokovou pokutu až dva tisíce korun.

„Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se na komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče viditelný na pouhých osmnáct metrů, v bílém oblečení je viditelný již na pětapadesát metrů. Ovšem je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí ho řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování," uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Policie se proto dlouhodobě zaměřuje na osvětu. Od loňského podzimu do současnosti vydali dopravní policisté neoznačeným chodcům téměř sto tisíc reflexních pásků a v této aktivitě mají v plánu pokračovat i nadále. Jedna z dopravně preventivních akcí zaměřených na osvětu chodců se uskutečnila ve čtvrtek v ulicích Kladna a Unhoště. Policisté z dopravního inspektorátu společně s pracovnicemi oddělení tisku a prevence v rámci kampaně s názvem Vidíme se? distribuovali zmiňované reflexy.

„Jednalo se o reflexní pásky, reflexní nákupní tašky a reflexní vesty, které z rukou policistů obdrželi chodci, cyklisté, ale i řidiči motorových vozidel. Policie však nemůže vyhovět požadavkům všech obyvatel, kteří se osobně či písemně domáhají vydání reflexních materiálů na jednotlivých služebnách policie. Reflexní materiály jsou běžně dostupné v obchodní síti," doplnila Nováková.