"Pozorovat budeme nadále, mimo jiné, také náš Měsíc, který je od Země vzdálený jen asi 385 tisíc kilometrů, což je na vesmírné poměry krátká vzdálenost a díky této skutečnosti vám poskytneme prostřednictvím našich dalekohledů úchvatný pohled na rozmanitý měsíční povrch. Pokud Měsíc nebude zrovna nad obzorem, budeme moci pozorovat některé méně jasné vesmírné objekty a souhvězdí letní oblohy, která si představíme a ukážeme s pomocí laserového ukazovátka," říká osmnáctiletý astronom Martin Špirk spolupracující se slánskou hvězdárnou.

Srpen bude tradičně patřit jednomu z nejznámějších meteorických rojů, který lze pozorovat jednoduše pouhým okem. Jde o Perseidy. Mohlo by se zdát, že pro jejich pozorování je nutné přijít na hvězdárnu, nebo mít vlastní dalekohled. Opak je však skutečností.

Chceme-li docílit co možná nejkvalitnějšího pozorování tohoto roje, je více než vhodné usadit se na místo mimo osídlenou oblast a tím pádem mimo světelné znečištění. Ideálním místem může být pole nebo louka. Následně je pak pouze nutné upřít svůj pohled na noční oblohu a sledovat lidově řečeno “padající hvězdy“. "Pro podrobnější výklad tohoto jevu pak můžete zavítat k nám na hvězdárnu," dodává Martin Špirk.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem, v případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopule hvězdárny.

Otevírací doba v srpnu je od 3.8. – 7.8. a od 10.8. – 14.8.