Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V sutinách mlýna v Knovízi 
pátrali po lidech Alex a Gryson

Knovíz – Rozsáhlá záchranářská akce, která se odehrála v Knovízi, zaměstnala v neděli odpoledne nejen policisty a hasiče, ale především kynology z pražských Klánovic. V obci se zřítila budova někdejšího mlýna z roku 1563 a bylo podezření, že se pod sutinami mohou nacházet zavalení lidé. Psi pražských strážníků zde hledali do noci. Naštěstí se tragédie nepotvrdila a strážníci odjeli na základnu s negativním výsledkem. Nikdo pod hromadou cihel nezůstal.

12.3.2013
SDÍLEJ:

INSPEKTOR Filip Štrach se psem Grysonem Mi-Ji při nedělním zásahu v Knovízi. Foto: Foto: HZS/Jiří Pospíšil

O případu informoval už v neděli Kladenský deník. Přestože spolumajitelka zborceného objektu Pavlína Dudová potvrdila, že nehrozilo zaměstnancům nebezpečí, neboť byla stavba k demolici určena již od roku 2010 a majitelé objekt postupně rozebírali, nebylo možné v neděli nic podcenit. Budova v oploceném areálu se poroučela k zemi kolem 16. hodiny.

„Odcházela jsem z firmy zhruba hodinu před tím a nic se nedělo. Sídlíme ve stejném areálu, ale budova mlýna je v jiné části. Kvůli tomu, že však kolemjdoucí muž vypověděl, že slyšel před pádem stavby nějaké podivné cvakání a další zvuky, na místo vyjeli kynologové hledat případné osoby," doplnila Pavlína Dudová.

Podle jejích slov žádnou škodu společnost neutrpěla. Spíše naopak, uspíšilo jim to demoliční práce. Přesto bylo zapotřebí, kromě těžké techniky až ze Zbiroha, vyslat na místo speciální jednotku Městské policie hlavního města Prahy.

Její členové – Michal Sitte a Filip Štrach dorazili neprodleně a prohledávali hromady cihel. První ze psovodů, Michal, byl u zásahu s německým ovčákem Alexem Brettanem a jeho kolega inspektor Filip s belgickým ovčákem-malions Grysonem Mi-Ji.

Muži místo události prohledávali několikrát, aby byla absolutní jistota, že ho mohou definitivně opustit. Poprvé hledal v 17 hodin jeden pes a následně po dvaceti minutách v témže místě i druhý. „Říká se tomu překrytí, aby se vyloučilo jakékoli pochybení zvířete. Oba psi prohledávali sutiny ještě i v 18 hodin a dále ve 21.30 hodin na ploše zhruba 10 x 15 metrů.

Akce byla ukončena po 22. hodině, když bylo jasné, že se nikdo v ruině domu nenachází," řekl Jiří Pavlovský, vedoucí útvaru psovodů Městské policie hlavního města Prahy se sídlem v Klánovicích.

„V naší jednotce máme celkem pět psovodů, kteří cvičí prakticky nepřetržitě. Psi mají speciální atestaci na sutiny a plošné vyhledávání. Naši kynologové jsou navíc součástí mezinárodního USAR týmu (vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí).

Kromě výpomoci na Kladensku a dalších částech republiky pomáhají specialisté i při pohromách v zahraniční. V minulosti například v Íránu," uzavřel Jiří Pavlovský.

Pražští psovodi nejsou na Kladensku nováčky. Vzhledem k tomu, že za poslední dobu bylo zapotřebí vyhledávat lidi pod sutinami už několikrát, asistovali specialisté z Prahy například při únorovém sesuvu opěrné zdi a tun zeminy ve Zvoleněvsi.

Ani tam pod nánosem zdiva a hlíny nikdo naštěstí nalezen nebyl. V červenci roku 2007 v Kladně to bylo ale tragické. Kynologové mají ještě dnes v živé paměti, když pomáhali při pátrání po lidech v kladenské poldovce.

Na zloděje kovů se tehdy zřítila část budovy poté, co si nad hlavami sami odřezali kovové nosníky. Psi pražských strážníků našli v sutinách zavalených několik lidí, z toho dva byli již mrtví.

Autor: Kateřina Husárová

12.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení