„Přestože to neustále dokola opakujeme, někteří lidé si nedají říct a hází i v dobré víře zvířatům zbytky z kuchyně, které donesou. Skutečně to pro ně ale může být poslední sousto. A to se teď stalo husám,“ potvrdil vedoucí stanice a ředitel sousedního Naučného střediska ekologické výchovy Petr Starý a dodal, že nedávno kvůli tomu šlo o život i jednomu srnečkovi. Ten ale naštěstí přežil.

Jelikož ve stanici některá zvířata žijí volně ve výběhu, ani v těchto dnech nemají nouzi o návštěvníky. „Pokaždé nejsme schopni nevhodné krmení uhlídat. Prosíme proto všechny, kterým jde skutečně o dobro našich svěřenců, aby jim nic doneseného sami nedávali,“ apeluje na veřejnost Starý.

close Vedoucí AVESu a ředitel NSEV Petr Starý. info Zdroj: Deník/ Daniela Martinovská zoom_in

Laik se může domnívat, že houska nebo knedlík zvířeti neuškodí, opak je ale pravdou. „Musíte si uvědomit, že jste ten den třeba stý návštěvník a to už je pořádná dávka. Když to udělá každý, zvíře nemusí mít šanci na záchranu, pokud pozře nevhodnou potravinu,“ dodal vedoucí.

A pokud zvíře neuhyne, může mít doživotní následky. Petr Starý jako příklad uvedl labutě. „Mohou získat trvalý handicap, kdy jim zdegenerují křídla a už nikdy nemohou létat,“ řekl.
Kdo by tedy chtěl zvířatům z AVES přilepšit, ať nechá donesené pochoutky nebo jiné dary u ošetřovatelů. Ti již budou vědět, které jsou vhodné. Stejně tak je možné věnovat i finanční dary na podporu zde žijících tvorů.

Zaměstnanci AVES pomáhají zvířatům v širokém okolí, které zahrnuje asi 50 obcí Kladenska, Mělnicka i Rakovnicka. Nejčastěji mají v péči ježky, ale i sýkorky, netopýry, drobné dravce, srny nebo kuny. Kromě toho se věnují i péči o ptáky ve volné přírodě. Jejich nejčerstvější počinem jsou tak nové ptačí budky, které jsou aktuálně instalovány například ve slánském lesoparku Háje. „Zavěsili jsme zde deset ptačích budek a pět krmítek. Ptáci se za to pak návštěvníkům lesa odmění svým zpěvem a na jaře mláďaty,“ poznamenal Starý.

Co dát do krmítka?
Chcete-li nyní v zimě plnit ptačí krmítka, pamatujte, že ideální je slunečnice, proso, hovězí lůj, ale třeba i rozpůlené jablko, ořechová jádra, konopná semínka, pšenice, loupaný oves, mák nebo ovesné vločky. Zbytky slaného pečiva či jiné smetky z kuchyně tam nepatří. Pro radu stačí do AVESu vždy zavolat na telefonní číslo: 602 336 014