Tato tisková informace vyvolala vzpomínku na největší železniční neštěstí v historii našeho kraje. Bylo to údajně sedmé největší v historii naší země. K tragické události došlo v Zákolanech na Kladensku koncem ledna 1964. Zemřelo při ní čtrnáct lidí a osmnáct bylo zraněno. U některých obětí byla identifikace téměř nemožná.

Dozorčí provozu připravoval ve stanici Kladno - Dubí k odjezdu nákladní vlak směrem do Kralup nad Vltavou. Pověřil vlakovou četu, aby provedla odmrazení jednotlivých vozů a přezkoušení tlaku v brzdách. Přestože pracovníci k této činnosti neabsolvovali potřebné testy, vlak byl „zkontrolován“ a vypraven na trať. Byl naplněný těžkými železnými ingoty, které se pak při střetu vlaků rozletěly až do vzdálenosti třiceti metrů.

Plně naložený nákladní vlak s nefunkčními brzdami se tehdy za mrazivého sobotního dopoledne řítil od Kladna. Všemi stanicemi před stanicí Zákolany (dnes pouze zastávka) prosvištěl jako neřízená střela. Již během jízdy se zjistilo, že soupravu nelze ovládat. Její rychlost se stále zvyšovala a nešlo ji přibrzdit. Lidský faktor tehdy selhal a nákladní vlak se střetl s osobním vlakem, v němž byli nic netušící pasažéři. Kromě Zákolan byly oběti z Kralup nad Vltavou (Marie Bártlová, Josef Strejc a Josef Frind), Kladna, Otvovic a Stochova.

Na facebooku obce se objevila žádost, v souvislosti s uvedeným železničním neštěstím v r. 1964, aby se obecnímu úřadu ozvali další příbuzní obětí na mailovou adresu wittlichova@zakolany.cz a je možné, že v našem regionu se někteří z nich nacházejí. Obec chce zbudovat pomník připomínající tuto tragickou událost. V souvislosti s 55. výročím se zákolanští zastupitelé usnesli, že by si událost zasloužila nějaký památník. A nemá to být jen prostá deska na zdi.

Jak sdělila starostka Lucie Wittlichová, rozhodli se nechat vytvořit ve veřejném prostoru nějaké umělecké dílo. "Obec proto oslovila tři umělce, kteří mají vztah k Zákolanům. Konkrétně sochařku Dagmar Šubrtovou, architekta Jana Červeného a sám se nám přihlásil grafik Jan Zajíc. Nyní čekáme na návrhy, z nichž jeden vybereme,“ uvádí starostka. Pomník by měl být hotový podle jejího sdělení do příštího, tedy 56. výročí tragické události.

Jiří Herain