Nejen křesťané, kteří o víkendu tradičně směřovali na staroslavnou Budeč, aby oslavili svátek svatého Václava, ale i desítky dalších, kteří třeba zůstali doma, si užili na mnoha místech okresu tradiční Svatováclavské posvícení, jež se opět neslo ve znamení vůní pečeného masa a chutných koláčů.
Kvůli tomu, že s legendou patrona České země je ze všech měst v regionu nejvíce spajatý také Stochov, patří tamní posvícení k nejvýznamnějším akcím roku.

Krásné počasí oslavu rozjasnilo

„Posledních sedm ročníků je Svatováclavské posvícení pro město velmi významnou akcí. V sobotu dopoledne se lidé věnují sice spíše pečení posvícenských hus a koláčů, ale odpoledne bývá náměstí plné. I letos jsme pro návštěvníky připravili Hradní duo. Skupinu historického šermu Berounští měšťané vystřídali letos pražští Kadeti, abychom lidem nabídli příjemnou změnu. Stejně jako jiné roky nelze opomenout pokaždé vyprodanou tancovačku, při ní zahrála skupina V Pantoflích. Ani letos nechyběl na závěr ohňostroj,“ uvedl vedoucí odboru kultury Městského úřadu ve Stochově Tomáš Baroch. Ve stejný čas měli Stochované možnost se pobavit i při zábavě v místní sokolovně, kde k tanci a poslechu zahrála skupina Melodie.

V rámci svatováclavských oslav se včera uskutečnil dopoledne také slavnostní průvod k Svatováclavskému dubu, kde měla hlavní slovo starostka Stanislava Fišerová. Průvod směřoval tradičně na místní hřbitov, kde jeho účastníci uctili památku zesnulých. Všichni nakonec již s veselou notou pokračovali do sokolovny na takzvanou pěknou hodinku. Kromě pestrého posvícenského programu nechybělo ani tržiště, spousta chutných lákadel či pohádka pod širým nebem O perníkové chaloupce. Návštěvníci si mohli vychutnat dále i výstavku ručních prací žen ze Stochova a okolí a zdařilou expozici obrazů a fotografií Laury a Jarmily Svatoňových.

Pestrý program pobavil všechny

Na stochovském náměstí nejen tvrz v nafukovacím provedení pro děti, ale popáté také přehlídka historických vozidel pořádaná zakladatelem Veterán Klubu v Tuchlovicích Václavem Dyttrychem.

„Vystavuji zde šest motorek a dvě auta. Chloubou je kromě jiného Ford Mustang z roku 1969, který patří mému kamarádovi. Z počátku minulého století máme Pragu Picollo, jež byla vozem pro tehdejší podnikatele. Pro milovníky masivních tříkolek jsme přivezli jednu s názvem streemr. Moje žena jí říká Madla,“ řekl vystavovatel. Přesto, že by se mohlo zdát, že Madla je vozítkem ze zámoří, opak je pravdou. Jejím konstruktérem není nikdo jiný než nadšený podnikatel z Břeclavi, který ji opatřil motorem z felicie.