Jako jedni z prvních přišli s nápadem zřídit vlastní očkovací centrum v továrně Linet ve Slaném, zaměřené na výrobu zdravotnických lůžek, která míří do celého světa. Jen ve slánské části podniku přitom pracuje přes tisíc lidí. „Během ledna jsme se našich zaměstnanců ptali v anketě, zda by měli zájem nechat se očkovat s tím, že bychom následně zkusili vše potřebné zajistit. Více než 60 procent dotázaných by tuto možnost uvítalo,“ uvedla personální ředitelka Linet Group Vladimíra Michnová.

„Očkovací centrum už máme v rámci našich prostor nachystané - chceme být připraveni na dobu, kdy bude vakcína k dispozici a budeme moci logisticky pomoci vše zajistit pro naše zaměstnance,“ zdůraznila Michnová, že vzhledem k současnému nedostatku vakcíny nebude firma v žádném případě předbíhat ohrožené skupiny.

Také v továrně Lego v Kladně, kde se více než čtyři tisíce zaměstnanců podílejí na výrobě nejznámější stavebnice světa, se vážně zamýšlejí nad tím, jak očkovací proces podpořit. „Průběžně monitorujeme všechna pravidla a budoucí možnosti, jak pomoci s očkováním našich zaměstnanců. Postupujeme samozřejmě v souladu s pokyny oficiálních autorit,“ potvrdila mluvčí společnosti Lego Markéta Vaňková.

Mezi velké hráče na trhu patří i přepravní společnost Dachser se sídlem v Kladně, kde pracují stovky lidí. Také tam patří plán očkování k prioritám. „Ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními v regionech našich poboček bychom do budoucna vašim zaměstnancům rádi očkování nabídli. Tuto myšlenku budeme dále rozvíjet, jakmile budou proočkované rizikové a prioritní skupiny české společnosti,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Jan Polter a dodal, že firma hledá také jednoduché řešení pro antigenní testování přímo na pracovišti pro ty, kteří budou mít zájem. „Očekáváme také, jaké změny v tomto ohledu přinese nový protipandemický zákon,“ poznamenal Polter.

Ve strojírenském podniku F.X. Meiller ve Slaném, kde stovky zaměstnanců vyrábějí korby na nákladní vozy, se zřízením firemního očkovacího centra zatím nepočítají. „Pro nejbližší období to pro nás není reálné, a to jak s ohledem na očkovací strategii, kdy jsou prioritou starší občané a rizikové skupiny, tak na dostupnost vakcíny a další aspekty, jako je například zdravotní personál potřebný pro očkování. Situaci ale pečlivě sledujeme a průběžně vyhodnocujeme,“ sdělil jednatel závodu Michal Volejník.

Některé firmy působící na Kladensku své záměry v boji s pandemií zveřejňovat nechtějí. Deník oslovil například společnost Mitsubishi Electric Automotive Czech, kde pracuje přes sedm set zaměstnanců, zda ve slánském montážním závodu uvažují o zřízení očkovacího centra. Personální ředitelka Jitka Wagnerová pouze sdělila, že takovou informaci nelze poskytnout.