Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vakcíny proti prasečí chřipce zatím nejsou použitelné

Kladensko - Pracovníci záchranné služby Středočeského kraje zjistili, že čísla šarží na ampulích a dokumentech nesedí. Jestli tedy mají skutečně očkovací látku proti viru A/H1N1, zatím není jisté.

25.11.2009 1
SDÍLEJ:

Šarže na ampulích ve všech očkovacích centrech Středočeského kraje se neshodují s čísly šarží jak na dodacím listě, tak i na identifikačních štítcích vakcíny. Ty se po aplikaci očkovací látky vlepují do zdravotnické dokumentace pacienta. Foto: USZSSK

Při dlouho avizovaném začátku očkování proti viru A/H1N1, tedy prasečí chřipce, došlo k dalšímu zdržení. Přesto, že mnozí praktičtí lékaři a speciálně zřízená očkovací centra včetně záchranářů už vakcíny v uplynulých dnech konečně dostali, právě pracovníci středočeské záchranné služby ve středu upozornili, že s očkováním začít nemohou.

Šarže, tedy čísla na ampulích s vakcínou, ve všech očkovacích centrech Středočeského kraje se totiž neshodují s těmi na dodacím listě. Zjednodušeně řečeno: není vůbec jisté, zda ve vakcínách je skutečně očkovací látka proti prasečí chřipce.

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek sdělil, že při kontrole dodaných vakcín, které záchranka obdržela v uplynulých dvou dnech, zjistili, že šarže na ampulích ve všech očkovacích centrech Středočeského kraje se neshodují s čísly šarží jak na dodacím listě, tak i na identifikačních štítcích vakcíny, jež se po aplikaci očkovací látky vlepují do zdravotnické dokumentace pacienta.

„Bohužel to není problém několika kusů, ale celé dodávky. Podle našich informací je stejná situace i u některých praktických lékařů, již vakcínu obdrželi, a to nejen ve Středočeském kraji,“ řekl Houdek.

Vedení územního střediska záchranné služby pověřeného organizací vakcinačních center, proto i kdyby mělo k dispozici seznamy osob, které by měly být očkovány, do vyjasnění situace očkovat nebude. „Dosud tedy očkování neprovádíme a snažíme se další postup projednat s Ministerstvem zdravotnictví České republiky,“ dodal ředitel středočeské záchranky.

Podle informací Kladenského deníku však asi mýlka v dodávce ve skutečnosti až takový problém znamenat nebude, protože lidé o dobrovolné očkování proti prasečí chřipce nemají velký zájem.

„Podle našich zjištění by se naočkovat nechalo pouze kolem pěti procent záchranářů. Já osobně se očkovat určitě nenechám. Podle odborníků jsou projevy této chřipky totiž úplně stejné jako u té běžné. Navíc jsem někde četla, že když je člověk očkován proti nějakému jinému typu chřipky, mělo by fungovat i proti té prasečí a já očkována jsem,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Problémům s očkováním proti viru A/H1N1 však ani tak není konec. I kdyby totiž dodané vakcíny byly použitelné, záchranáři zatím nemají k dispozici ani seznamy osob, kterým by vakcína měla být aplikována.

Slova Martina Houdka potvrdili i ti praktičtí lékaři, kteří již vakcíny s očkovací látkou obdrželi. Mezi nimi je i Jindřich Franc ordinující v Kladně. „Ampule s očkovací látkou jsme dostali včera a začali jsme objednávat pacienty. Bohužel se i u nás vyskytla chyba. Dnes se chystám volat do vakcinačního centra a tam problém musíme konzultovat. Termíny očkování už zase rušíme,“ sdělil Franc.

Praktická lékařka Blanka Kučerová ze Slaného oproti tomu uvedla, že vakcíny zatím vůbec nedostala. „Kontaktovali nás v pondělí s tím, že do konce týdne bychom očkovací látku měli dostat. Dostaneme vakcínu pro deset pacientů. Na čísla šarží si určitě dám pozor. Zatím nemáme ani Tamiflu, které by mělo přijít spolu s očkovací látkou,“ řekla Kučerová.

Příkazy ministerstva zdravotnictví sice zatím hovoří tak, že děti se proti prasečí chřipce neočkují, ale lék Tamiflu praktičtí lékaři pro děti a dorost dostanou. Slánská pediatrička Jana Opatová však Kladenskému deníku sdělila, že tablety zatím nemá k dispozici.

Autor: Zuzana Vlková

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

	Náměstek hejtmanky M. Kupka (druhý zleva) a P. Bendl (třetí zprava) během slavnostního zahájení provozu nového přístroje CT.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení