Vyšla na něj totiž zrovna páteční noční služba. V práci bude trávit nejen 24. prosinec, ale také dva svátky. Jak sám říká, je to pro něj den jako každý jiný. „Vezmeme si bramborový salát s řízkem od manželek, popřejeme si klidné svátky a vyrazíme do terénu. Plní se povinnosti jako každý den. V pátek budeme večeřet v 15 hodin, pak si rozdáme dárky a v 19. hodin mi začíná služba,“ popsal Kladenskému deníku strážník Žáček. Vánoční město je prý klidné pouze mezi 18. a 19. hodinou, poté začnou lidé chodit na návštěvy a to má hlídka plné ruce práce.

Stejný scénář platí také pro kladenské policisty. Na salát s řízkem nemají podle mluvčí Jany Šteinerové čas. „Policisté budou v běžném výkonu služby,“ vyjádřila se.

Netradiční Štědrý den čeká také na středočeské záchranáře. Ti si prý koupili dokonce živý stromeček a společně ho ozdobili. Jeden mají také na dispečinku. Jak řekla jejich mluvčí Tereza Janečková, záchranáři si mezi sebou dávají i dárky. „Přinesou si bramborový salát a řízky, někdo vezme i cukroví. Dárky si pak nechávají pod stromečkem.“

Nejvíce času však tráví na výjezdech k zdravotním potížím souvisejícím s přejídáním. „K rybím kostem v krku se opravdu nejezdí, já si nepamatuji, že bychom u takového případu zasahovali,“ doplnila Janečková.

Do třetice mezi lidi trávící svátky v zaměstnání patří hasiči. Také u nich platí, že i Štědrý den je den jako každý jiný. „Hasičům je jedno, zda je všední den nebo svátek, pro ně je to normální služba, kterou mají každé tři dny. Společně povečeří, pokud jim to situace dovolí, ale jakmile se ozve poplach, pokládají příbory a vyjíždějí,“ popsala vánoční den hasičů jejich mluvčí Lenka Kostková.

Ovšem ne všichni, kteří tráví Vánoce mimo domov, činí tak dobrovolně. Na dětském oddělení kladenské nemocnice v tuto chvíli leží patnáct malých pacientů. I když, jak řekla vrchní sestra Hana Literová, je snahou co nejvíce dětí pouštět na Vánoce domů, vždy některé v nemocnici zůstane. Rodiče však mohou být s dítětem téměř celý den.

S rodinou také nebudou odsouzení ve vinařické věznici. Zde se podle informací mluvčího Ivana Suchého žádný mimořádný program nechystá. „K večeři bude standardní strava, myslím, že to bude kuřecí řízek. Možná dostanou navíc nějaké ovoce, ale nic zvláštního to nebude,“ vyjádřil se Suchý.

Vězni musí zapomenout také na vánoční dárky či cukroví napečené manželkami. „Odsouzený má nárok na dva balíčky ročně. Je předepsaný sortiment věcí, které v nich mohou být, například cukroví to být nemůže, jelikož by mohlo obsahovat drogy,“ dodal Suchý.