Například Kladno v letošním roce nepřipravuje žádné mimořádné investice. Ve vánoční výzdobě města sice byly provedeny malé změny, ty ale nijak nezatížily rozpočet. Vzhledem k revitalizaci ulic Vítězná a Čs. armády byla původní výzdoba ze starých lamp, rozmístěna v ulicích Kleinerova, C. Boudy a J. Kociána.

„Uvažovali jsme nad možností výzdoby nových platanů na bulváru ulic Vítězná a Čs. armády, ale vánoční osvětlení je bude pravděpodobně zdobit až příští rok. Na adventní trhy využíváme stánky, které jsme pořídili před třemi lety. Ohňostroj chystáme novoroční, a to ve stejném rozsahu jako v minulých letech,“ poodhalila mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Novinkou je, že se poprvé Pohádkový vánoční strom splněných přání rozsvítí v pátek 1. prosince. Slavnostnímu aktu bude předcházet koncert Lucie Bílé v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

„Lucie Bílá také spolu s primátorem zahájí Kladenské Vánoce a rozsvítí slavnostně vánoční strom tradičně ověšený přání dětí z dětských domovů v Kladně a okolí,“ informovala Lenka Růžková. 

Částečnou změnou projde Ježíškova dílna. „Pro návštěvníky Kladenských Vánoc jsme přichystali i další překvapení, ale jak už vyplývá ze slova překvapení, necháme si je na moment, kdy je odhalíme,“ říká mluvčí.

Ledová plocha je v majetku Sportovních areálů města Kladna a nepředstavuje prý žádnou novou investici. Ani letos chybět nebude. „Nevyužívají ji jen návštěvníci Kladenských Vánoc, ale stala se neodmyslitelnou součástí předvánočního programu mateřských a základních škol, které ji mají k dispozici vždy celé dopoledne, stejně jako Ježíškovu dílnu. V letošním roce navíc bude součástí programu i výstava replik korunovačních klenotů v Galerii Kladenského zámku, kterou si připomeneme historii naší republiky i sté výročí jejího vzniku,“ dodala Lenka Růžková.

Podle ní je významnou a podstatnou částí adventních akcí dobročinná sbírka Vánoční truhla, jejímž prostřednictvím podporují Kladeňáci již přes patnáct let dětské domovy z Kladna a okolí.

Vánoční setkání s rozsvícením stromu se uskuteční i v Rozdělově.

O ledové ploše na náměstí uvažovali také ve Slaném. „Všechny dosud došlé nabídky by byly pro město ale velmi finančně zatěžující. Největší akcí bude 2. prosince Slavnost světla, tradiční akcí je rovněž Vánoční zpívání na Štědrý den na náměstí. Ve vlastivědném muzeu se navíc budou po dobu celého Adventu konat různé koncerty,“ řekla mluvčí slánské radnice Jana Tůmová.